Kurs spadochronowy – dla kogo?

Każdy sport ekstremalny jest dyscypliną dla ludzi o wyjątkowo mocnych nerwach. Odnośnie kondycji fizycznej, niektóre z nich przedstawiają bardzo duże wymogi, inne – znacznie mniejsze. Jak to jest ze spadochroniarstwem? Czy w przestworzach może latać każdy, kto tylko o tym zamarzy? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Wolność na wyciągnięcie ręki?

Ludzka natura jest pełna sprzeczności, a najlepszym dowodem jest fakt, że od zawsze staramy się sięgnąć po to, co teoretycznie jest nieosiągalne. Z jednej strony przedstawiamy niezwykle silny instynkt samozachowawczy, z drugiej – skłonność do ryzyka.

Człowiek śnił o lataniu na długo przed tym, zanim powstał pierwszy samolot. Współczesna wiedza i technologia pozwala nam zasmakować wolności, jaką daje lot w przestworzach, na wiele sposobów. Aby swobodnie poszybować w powietrzu, nie potrzebujemy skrzydeł, wystarczy spadochron, który sprowadzi nas na ziemię. Czy jednak każdy może cieszyć się tą wolnością?

Sporo mitów ze szczyptą prawdy

W powszechnej opinii funkcjonuje przekonanie, według którego skoki ze spadochronem zarezerwowane są dla „supermanów” o stalowych nerwach. Cóż, jest w tym trochę prawdy. Przyszły skoczek musi być świadomy ryzyka, jakie wiąże się z tym sportem.

Między bajki można natomiast włożyć teorie, według których skoczek powinien legitymować się kondycją lepszą niż maratończyk. Pod tym względem, sport ten „akceptuje” prawie wszystkich. Warto jednak zaznaczyć, że w tym przypadku, słowo „prawie” rzeczywiście robi różnicę.

Kurs spadochronowy – czynniki dyskwalifikujące

Jednym z elementów kursu spadochronowego są obowiązkowe badania lekarskie, które określą predyspozycje psychofizyczne przyszłego skoczka. Choć do skakania ze spadochronem nie potrzeba nadludzkiej siły i żelaznej kondycji, to ogólny stan zdrowia kursanta nie może wzbudzać większych zastrzeżeń.

Kurs spadochronowy nie będzie dostępny dla osób przewlekle chorych. Wśród czynników dyskwalifikujących, należy wymienić choroby serca, układu krążenia, epilepsję i astmę oskrzelową.

Artykuł przygotowany we współpracy ze Strefą Silesia z Gliwic

Kalinowski@chuck.com.pl