Kręgi betonowe – podstawowe informacje

Kręgi betonowe to elementy prefabrykowane, stosowane w budownictwie betonowe rury, które dostępne są w różnych wymiarach co ma znaczenie przy ich zastosowaniu. Używa się ich najczęściej do wykonywania najróżniejszych zbiorników. Z kręgów betonowych oraz żelbetonowych powstają studzienki wodomierzowe, szamba czy studnie. Kręgi betonowe stosuje się w szeroko pojętej budowie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.

Rodzaje kręgów

Kręgi dostępne są ze stopniami włazowymi lub bez, wszystko w zależności od ich dalszego przeznaczenia. Nie bez znaczenia jest rodzaj zbrojenia zastosowany przy produkcji kręgów, klasa użytego betonu jak i sama metoda wykorzystana do produkcji kręgu. Warto zwrócić uwagę na to, że większość producentów oferuje kręgi z tzw. zamkami, które pozwalają łączyć je na uszczelkę, co oszczędza pracy przy budowie.

Sam proces produkcyjny jest mocno zautomatyzowany, dzięki czemu możliwe jest produkowanie betonowych rur i kręgów we wszelakich rozmiarach i wymiarach zaspokajających potrzeby klienta. Przy poziomym ujęciu wody stosuje się również betonowe pokrywy.

Oprócz wspomnianej wyżej metody łączenia kręgów betonowych na uszczelkę, są również prefabrykaty które łączy się na zaprawę. One również posiadają zamek, lecz w przeciwieństwie łączenia na uszczelkę, stosuje się zaprawę pomiędzy elementami.

Uzupełnieniem betonowych kręgów są pierścienie obciążające, które stosuje się przy budowie studzienek kanalizacyjnych. Zabezpieczają one studzienkę przed nadmiernym obciążeniem.

Od czego zależy cena?

Cena kręgów betonowych jest zależna od kilku czynników. Znaczenie ma tutaj przeznaczenie kręgów, w zależności czy będzie to sektor publiczny czy prywatny innych właściwości będzie się wymagać od końcowego produktu. Cenę kształtują również wymiary takie jak średnica, wewnętrzna, zewnętrzna czy wytrzymałość.

Sprawdzone produkty betonowe, można zakupić bezpośrednio u producenta w Betoniarni Kaczmarek – www.betoniarniakaczmarek.pl

Kalinowski@chuck.com.pl