Kondycja fizyczna – jak o nią zadbać wiosną?

Wiosna i lato to czas, w którym jesteśmy najbardziej aktywni fizycznie – czy to wakacje w górach czy nad morzem, przydałaby się kondycja, dzięki której zwiedzanie i długie spacery staną się łatwiejsze. Niestety po okresie zimowym, wielu z nas zaniedbało swoją kondycję. Jeżeli chcemy wrócić do formy, niezbędne będą odpowiednie ćwiczenia i dieta. Najlepszym okresem na rozpoczęcie treningów jest właśnie wiosna – ciepłe dni i więcej słońca mogą skutecznie zmotywować nas do działania.

Jednak w treningu jest ważna zasada – należy dostosować go do efektów, które chcemy osiągnąć. Jak więc trenować, by wzmocnić naszą kondycję, pozbyć się zbędnych kilogramów i zbudować wymarzoną sylwetkę? Przedstawiamy kilka sposobów treningowych, które skutecznie poprawią waszą kondycję.

Trening interwałowy

To metoda treningu, przeznaczona raczej dla osób, które są w formie. Wymaga bowiem sporego wysiłku, jednak przynosi najlepsze efekty w spalaniu tkanki tłuszczowej, a także w budowaniu i utrzymaniu kondycji. Na czym polega trening interwałowy?

Ten rodzaj treningu skupia się zmiennej intensywności wysiłku – okresy wzmożonego ćwiczenia, przeplatają się z okresami umiarkowanego wysiłku. Sam interwał, to czas w którym wykonuje się dane ćwiczenie z maksymalnym wysiłkiem, później uśredniamy tempo treningu. Serie należy powtarzać kilka razy.

Największą zaletą tego treningu jest brak ograniczeń. Interwał  można wykonywać pływając, biegając jeżdżąc na rowerze itd. Cały  trening powinien trwać od 20 do 40 minut i składać się z czterech faz:

  • rozgrzewki,
  • interwałów,
  • fazy schładzania,
  • rozciągania.

Trening kondycyjny

Który ma celu poprawę naszej wydolności, wytrzymałości i szybkości. W tym celu należy wykonywać ćwiczenia cardio o wysokiej intensywności z krótkimi seriami odpoczynku. Ten rodzaj treningu, najczęściej kojarzony jest z bieganiem, prowadzi ono bowiem do pokonywania większych dystansów w krótkim czasie. Warto jednak popracować też nad innymi partiami mięśni.

Największe zalety treningu na wytrzymałość to przyzwyczajenie organizmu do zwiększonego wysiłku i odporność na zmęczenie. Dzięki temu treningowi poprawicie też pracę układu krążenia, a przy okazji zwiększycie swój pułap tlenowy, zmniejszycie tętno spoczynkowe, zwiększycie objętość serca i krwi płynącej w waszych żyłach

Jakie ćwiczenia powinniśmy wykonywać by ten trening był skuteczny? Jak się okazuje do treningu wytrzymałościowego nie będą na potrzebne żadne dodatkowe sprzęty, większość aktywności możemy wykonać w domu (o ile mamy tam trochę wolnego miejsca) lub najbliższym parku. Oto przykładowa seria ćwiczeń wytrzymałościowych:

  1. Skoki w bok na jednej nodze

Stań na jednej nodze, drugą ugnij w kolanie (kąt prosty). Skacz w lewo i w prawo, w szybkim, regularnym tempie, staraj się też skakać możliwie najszerzej. Wykonaj 16 powtórzeń po czym zmień  nogę.

  1. Przysiady z podskokiem

Rozstaw nogi na szerokość barków, ugnij nogi i zrób głęboki przysiad. Dla zachowania równowagi możesz złączyć ręce i wyciągnąć je przed siebie. Prostując się, wykonaj możliwie wysoki wyskok do góry. Powtórz 16 razy.

  1. Burpees

Ćwiczenie, które kojarzy chyba każdy – stań prosto, zrób przysiad, dotknij rękoma podłoża po czym wyrzuć nogi do tyłu. W analogiczny sposób wróć do pozycji stojącej, wykonując wysoki wyskok na końcu ćwiczenia. Powtórz 16 razy.

Oczywiście możecie znaleźć dużo więcej ciekawych i pomocnych ćwiczeń, które zwiększą waszą kondycję, szybkość i wytrzymałość. Pamiętajcie jednak, że zbyt ciężki trening może być niebezpieczny dla zdrowia, dlatego dostosujcie ilość ćwiczeń i powtórzeń do waszych możliwości.

Więcej o zdrowiu i zdrowym trybie życia na: http://e-zdrowie.info.pl.

Kalinowski@chuck.com.pl