Kolarstwo – sport również dla amatorów

Nie trzeba być zawodowym sportowcem, aby uprawiać kolarstwo na wysokim poziomie. Dostęp do sprzętu jest w zasadzie nieograniczony, a w Internecie znajdziemy wiele szczegółów na temat poprawnego treningu kolarskiego. Organizuje się też wyścigi tylko dla zawodników amatorskich. Jak rozpocząć fantastyczną przygodę z kolarstwem?

Jaki sprzęt jest konieczny?

Jeśli myślimy o treningu stricte kolarskim, potrzebujemy posiadać specjalny rower szosowy. Niestety, jest to zazwyczaj dosyć spory wydatek, ale w zamian otrzymujemy sprzęt dużo bardziej dopracowany i szybszy niż klasyczny rower. Modele szosowe charakteryzują się przede wszystkim bardzo cienkimi oponami i niską pozycją (czyli niskim pochyleniem nad kierownicą).Potrzebne będą też buty rowerowe SPD. Wybieranie innego rozwiązania w przypadku jazdy na rowerze szosowym jest właściwie bezsensowne. W takich butach unikniemy utraty mocy przekazywanej na pedały. Używanie butów rowerowych SPD wydaje się być skomplikowane, ale w rzeczywistości jest to banalnie proste, także nie należy się obawiać. Przydatne będzie kupno specjalnego stroju kolarskiego. Zapewni on dużo lepszy komfort jazdy ponieważ koszulka odprowadza pot, a spodenki posiadają specjalną wkładkę zapobiegającą bólom pośladków.

Jak trenować?

Trening kolarski wymaga systematyczności i przemierzania stosunkowo dużych dystansów. Jest to sport kondycyjny, więc rekreacyjne niedzielne przejażdżki rowerem z pewnością nie wystarczą do osiągania dobrych rezultatów. Postępy przychodzą szybko, już po kilku miesiącach regularnych treningów zauważymy, że bez trudu jesteśmy w stanie pokonać kilkadziesiąt kilometrów.Warto trenować odpowiednią technikę jazdy. Prędkość pedałowania czy sposób pokonywania zakrętów to kluczowe elementy w kolarstwie. Buty rowerowe SPD sprawiają, że jesteśmy „spięci” z rowerem, więc nie musimy zwracać uwagi na kwestie poprawnego ułożenia stopy na pedale.

Zawody – pora się sprawdzić

Kolarstwo kojarzy się z zawodami rozgrywanymi na dystansach liczących nawet dwieście czy trzysta kilometrów. To prawda, ale dotyczy to jedynie wyścigów dla zawodowych kolarzy. Trasy dla amatorów są dużo krótsze, ale również wymagające. Zazwyczaj organizator przygotowuje kilka wariantów tras w zależności od poziomu sportowego zawodników.Wielu amatorskich kolarzy decyduje się też na starty w zawodach triathlonowych. Tam oprócz jazdy na rowerze muszą też przepłynąć oraz przebiec zadany dystans. Liczba zawodów triathlonowych jest często nawet większa, niż amatorskich wyścigów rowerowych. Trening kolarski z pewnością pomaga w osiągnięciu lepszych rezultatów również w tej dyscyplinie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://agasport.com.pl/buty-rowerowe-spd-cat-70 – buty rowerowe spd

Kalinowski@chuck.com.pl