Kilka informacji o masce do nurkowania.

Maska do nurkowania jest tym elementem wyposażenia nurka, który jako pierwszy przychodzi na myśl, gdy myślimy o nurkowaniu. Nic dziwnego – maska jest dość duża i zasłania pół twarzy. Po co nurkowie używają masek, jak są one zbudowane i czy są niezbędnym elementem sprzętu do nurkowania?

Przeznaczenie

Maska to sprzęt do nurkowania, którego zadaniem jest umożliwienie normalnego widzenia pod wodą. Człowiek nie jest w stanie widzieć nieuzbrojonym okiem pod wodą ze względu na gęstość jej cząsteczek.
Pływanie bez maski mogłoby zatem okazać się mocno uciążliwe i męczące dla oczu, które podejmowałyby wysiłek poprawienia ostrości widzenia. Z drugiej zaś strony w pewnych okolicznościach brak sprawnego widzenia pod wodą mógłby okazać się niebezpieczny. Toteż maska jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdego nurka.

Budowa maski

Każda maska, niezależnie od modelu, składa się z tych samych części. Są to:
– szkła – ich doskonała przejrzystość zapewnia wysoką jakość widzenia. Maska może zawierać jedną, dużą szybkę, dwie małe, na rynku dostępne są także maski panoramiczne. Sprzęt do nurkowania produkowany jest w różnych wariantach, toteż maski mogą mieć szkła plastikowe (dla dzieci lub amatorów) lub ze szkła hartowanego (dla profesjonalnych użytkowników);
– ramka – stanowi szkielet, podstawę maski. W ramce osadzone są szkła, jest miejscem przyczepu pasków regulujących. Ramki dostępne są w różnych kształtach;
– system regulujący paski – służy do regulacji wielkości maski, dzięki czemu łatwo dopasujemy ją do wielkości naszej głowy i lekko dociśniemy ją do twarzy, dzięki czemu będzie szczelna;
– paski – utrzymują maskę w miejscu;
– uszczelka, zwana również kołnierzem uszczelniającym – razem z odpowiednim napięciem pasków odpowiada za utrzymanie szczelności maski.

Jak dopasować maskę do twarzy?

Nie da się kupić maski bez przymierzenia jej. Tak więc nie dokonujmy zakupu tego elementu sprzętu do nurkowania przez Internet. Maskę należy przyłożyć do twarzy i zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
– jej kształt ma ściśle obejmować naszą twarz – inaczej maska będzie przeciekała;
– miejsce na nos – nos nie powinien ściśle przylegać do maski, gdyż grozi to wydostawaniem powietrza na zewnątrz i zalaniem maski wodą;
– kąt widzenia – powinien być jak największy, zanim więc kupimy maskę, porozglądajmy się w niej na wszystkie strony, poruszając jedynie oczami.
Kiedy znajdziemy model, który spełnia wszystkie te kryteria – będzie to maska idealna dla nas.

Maska to niezbędny sprzęt do nurkowania, więc wybierajmy ją ostrożnie, zwracając uwagę na wszystkie jej cechy.

Tekst powstał we współpracy z DiveGear.pl

Kalinowski@chuck.com.pl