Joga – podstawowe informacje

Zarówno lekarze, jak i mądrość ludowa mówią o tym, że sport to zdrowie. Nie ma wątpliwości co do faktu, że warto się ruszać, dbać o swoją kondycję fizyczną, a przez to także i zdrowie. W sportach, podobnie jak we wszelkich innych dziedzinach, występują pewne mody. Obecnie dyscypliną, którą uprawia wiele gwiazd, a co za tym idzie – staje się dużo popularniejsza także wśród „zwykłych ludzi” jest joga. Kto może zajmować się tym sportem i jakie akcesoria do jogi są niezbędne, aby zacząć?

Joga – filozofia czy ćwiczenia?

Jogę możemy rozumieć na kilka sposobów. Jeden z nich jest ściśle powiązany z hinduizmem. To filozofia, wywodząca się z tego kręgu kulturowego. W trakcie ćwiczeń oddajemy się wówczas medytacji, a same ćwiczenia są tylko jednym z elementów wprowadzania tej filozofii w życie.
Często jednak wykonujemy pozycje jogi bez przypisywania jej skomplikowanych teorii. Po prostu ćwiczymy ciało, ucząc się przy tym prawidłowego oddechu i dodatkowo uspokajając nasz umysł.

Dla kogo joga jest dobrym wyborem?

Joga pomaga zatrzymać się, wyciszyć, zrelaksować się. Dobrze sprawdzi się zatem u osób zestresowanych, zapracowanych, które w swoim dniu nie mają czasu na wyciszenie myśli.
Dzięki jodze sylwetka zyskuje na gibkości, smukłości. Jesteśmy bardziej rozciągnięci i czujemy się lepiej. To także dobry sport dla osób, które z pewnych powodów nie mogą lub nie chcą pozwolić sobie na sporty wysiłkowe. Oczywiście, przy ćwiczeniach z jogi także można się zmęczyć, ale mogą je wykonywać nawet osoby z nadwagą lub z pewnymi schorzeniami.
Jeśli jednak cierpimy na jakiekolwiek dolegliwości, powinniśmy skonsultować nasz udział w zajęciach z lekarzem lub fizjoterapeutą. Na przykład wada kręgosłupa, jaką jest skolioza wyklucza wykonywanie niektórych pozycji z jogi.

Akcesoria do jogi

Co jest nam potrzebne, aby zacząć? Joga to jeden z niewielu sportów, do którego nie będziemy potrzebować odpowiednich butów. Najczęściej ćwiczymy bowiem na boso.
Niezbędna będzie za to mata, na której będziemy się kłaść do ćwiczeń. Początkujący mogą wybrać nawet taką za kilkanaście złotych. Jeśli zamierzamy ćwiczyć w szkole jogi, będą tam dostępne maty, jednak ze względów higienicznych, lepiej jest posiadać swoją własną, która pozwoli nam też ćwiczyć w domu.
Jeśli chodzi o ubrania do jogi, warto tu postawić przede wszystkim na wygodę. Najlepiej sprawdzi się przylegający do ciała dres lub legginsy oraz w miarę luźna koszulka. Pamiętajmy także, aby przed zajęciami zdjąć wszelkiego rodzaju biżuterię.
Inne akcesoria do jogi pomagają w wykonywaniu niektórych pozycji, szczególnie osobom z problemami z kręgosłupem. Przydatne bywają takie rzeczy jak: kostki, paski, wałki, koce. Nauczyciel jogi na pewno pokaże nam, w jaki sposób ćwiczyć z danym narzędziem.

Joga w domu czy w klubie?

Może się wydawać, że jogę można uprawiać w domu – nie potrzeba do niej w końcu żadnego specjalistycznego sprzętu. Jednak na samym początku swojej przygody z tym sportem, warto skonsultować się z doświadczonym instruktorem. Skoryguje on pozycje, które będziemy wykonywali nieprawidłowo, a także wskaże, jak często i w jaki sposób powinniśmy ćwiczyć. W późniejszym czasie możemy dodać do swojego grafiku także treningi w domu, jednak warto również skonsultować je z nauczycielem, który ma większą wiedzę i doświadczenie.

Do uprawiania jogi nie potrzeba wielu sprzętów i nakładów finansowych. Ćwiczyć w ten sposób może niemalże każdy. To nie tylko sposób na polepszenie swojego zdrowia, ale także dobra droga do wyciszenia umysłu.

Jeżeli podobał Ci się artykuł, koniecznie sprawdź yogabazar.pl.

Kalinowski@chuck.com.pl