Jedzenie w Sandomierzu – czym zaskoczy miasto Ojca Mateusza

Sandomierz to jedno z tych miast, które dzięki popularności serialu telewizyjnego pozytywnie się zapisują w świadomości turystów. To dzięki serialowemu ojcu Mateuszowi do Sandomierza przyjeżdżają kolejni turyści, spragnieni miejscowych atrakcji. Jedną z nich jest oczywiście jedzenie W Sandomierzu, podobnie jak w wielu innych miejscowościach województwa świętokrzyskiego, rządzi kuchnia regionalna.

Kuchnia sarmacka rządzi

Restauracja http://grillsolo.pl/restauracja/ w Sandomierzu zazwyczaj zaskakuje połączeniem smaków i wykorzystaniem produktów. Ze względu na dziedzictwo historyczne miasta, w Sandomierzu popularna jest kuchnia sarmacka, pojawiają się także dania kuchni polskiej. Wśród tradycyjnych przekąsek dostępne są różne rodzaje śledzia, sałatek serwowanych z podpłomykami czy wyborne miejscowe sery. Niektóre restauracje Sandomeirz otwiera bardzo wcześnie. Takie miejsca zapraszają gości także na typowo polskie śniadania, z jajecznicą na maśle czy grillowanym kurczakiem. Skoro restauracja w Sandomierzu korzysta z bogactwa kuchni polskiej, nie może w niej zabraknąć tak charakterystycznych dla polskiej kuchni zup. Najpopularniejsze z nich to oczywiście rosół, flaki czy żurek, obowiązkowo serwowany w chlebie. Wśród dań głównych są zarówno placki ziemniaczane w wersji wegetariańskiej, jak i drób, wieprzowina czy wracająca na polskie stoły dziczyzna. Jedzenie w Sandomierzu może również kojarzyć się z ciekawym deserem oraz z miejscowym miodem.

Nie tylko tradycyjne restauracje Sandomeirz dla turystów
Choć najpopularniejsza wśród turystów jest kuchnia polska, to w restauracjach w Sandomierzu można zjeść również dania kuchni europejskiej. Często w sandomierskich restauracjach serwowana jest również pizza czy turecki kebab, oferowany jako zestaw obiadowy.
Domeną miejscowych restauracji jest również atrakcyjne nazewnictwo potraw. Zestaw obiadowy, w którym króluje kotlet schabowy w panierce, może być nazwany zestawem dla silnego mężczyzny, zaś pierogi to nic innego, jak sakiewki rycerskie. Niektóre restauracje specjalizują się w daniach typu fast food, co oznacza, że najczęściej serwuje się w nich hamburgery, zapiekanki czy pizzę. Takie lokale cieszą się największą popularnością wśród młodzieży.

Ze względu na położenie miasta w kulinarnych podróżach warto także sięgnąć po ryby, które mogą być podane zarówno w postaci grillowanej, jak i pieczonej, również w soli. W niektórych lokalach można liczyć na dania polskie, podane zgodnie z lokalną tradycją. Takim daniem jest m.in. żurek z kapustą, ziemniaki z kociołka czy pierogi z kaszą gryczaną.

Kalinowski@chuck.com.pl

gallbladdersymptoms.org plynovy zahradny gril fine-scale.org