Jakie zadania będą mieli przed sobą pierwsi ludzie na Marsie?

Przypuszczalne daty załogowych misji na Marsa obejmują drugą część lat dwudziestych XX wieku czy początek czwartej dekady. Mimo to już dzisiaj położone zostały solidne fundamenty pod dłuższe podróże kosmiczne, ale wciąż pozostaje wiele do opracowania.

Czerwona Planeta już od dawna rozgrzewa umysły i wyobraźnie wielu naukowców, zarówno amatorskich, jak i zawodowych astronomów, obecna jest również w szeroko rozumianej popkulturze. Motywy w jakikolwiek sposób związane z Marsem możemy dostrzec w książkach popularnonaukowych i beletrystycznych, filmach, a także w grach komputerowych. Pragnienia postawienia stopy na czerwonym lądzie zostały dodatkowo pomnożone przez ostatnie wydarzenia – niezwykle obficie komentowany i transmitowany na żywo start rakiety Falcon Heavy.

Mimo że wielu osobom pierwsza misja załgowa na Czerwoną Planetę może wydawać się jeszcze odległym przedsięwzięciem, to należy jasno podkreślić, że prywatna agencja kosmiczna Elona Muska, SpaceX, położyła bardzo mocne fundamenty pod podróże kosmiczne, a w konsekwencji, podbój wszechświata. Falcon Heavy jest najtańszą rakietą w swoim gabarycie, na dodatek dwóm silnikom, które wyniosły Falcona w przestrzeń kosmiczną, udało się wrócić w nienaruszonym stanie na Ziemie – w diametralny sposób zmniejsza to koszty nie tyle podróży kosmicznych, co osiągania orbity. Dzięki takim osiągnięciom możemy przypuszczać, że wysłanie człowieka na Marsa jest kwestią najbliższego dziesięciolecia.

Oczywiście nasza cywilizacja dopiero raczkuje, jeśli chodzi o podróże kosmiczne. Istnieje wiele naukowych aspektów z pogranicza biologii, chemii, genetyki oraz przemysłu kosmicznego, o które musimy zadbać, jeśli chcemy w nawet niewielkim stopniu skolonizować Marsa. Rodzą się zatem pytania – jakie zadania będą mieli przed sobą pierwsi ludzie na Marsie? O co będą musieli zadbać? Czy nasza cywilizacja posiada takie możliwości, które pozwolą na osiągnięcie orbity Marsa załogowym statkiem kosmicznym?

Długa i kłopotliwa podróż

Pierwsze przeszkody pojawiają się jeszcze w przestrzeni kosmicznej. Pod uwagę należy wziąć optymalne położenie Ziemi i Czerwonej Planety względem siebie, co pozwoliłoby znacznie skrócić czas podróży. Warto podkreślić, że agencja kosmiczna, która zdecyduje się jako pierwsza wysłać swoich astronautów na Marsa, będzie miała o wiele trudniejsze zadanie do zrealizowania niż NASA i osławieni astronauci z Apollo 11. Dystans między Ziemią a Księżycem to mniej więcej 380 tys. kilometrów, podczas gdy odległość Ziemi do Marsa to aż 55-80 milionów kilometrów w czasie optymalnego ułożenia planet. Skok technologiczny, jaki wykonaliśmy od 1969 roku, przy tak dużej różnicy odległości ma niewielkie znaczenie.

System rezerwacji online – zobacz, jak może przydać się Twojej firmie

Zakłada się, że czas lotu misji załogowej na Marsa będzie trwał pół roku w jedną stronę, przy możliwej do osiągnięcia prędkości. Dla astronautów oznacza to co najmniej roczne przebywanie w stanie nieważkości, co – jak udowodniono – ma negatywny wpływ chociażby na mięśnie człowieka. Musimy również wziąć pod uwagę wyżywienie astronautów, które musi być różnorodne i bogate w witaminy, higienę, rozrywkę, nie wspominając oczywiście o bezpieczeństwie. Dochodzą do tego negatywne czynniki psychologiczne związane z długim przebywaniem w zamknięciu ze swoją załogą – niwelowanie problemów psychologicznych dotyczących podróży również jest zadaniem dla NASA czy prywatnych agencji kosmicznych. Nie należy zapominać o technologicznych aspektach podróży na Marsa – statek musi być zaopatrzony w wiele ton paliwa rakietowego, niezależnie od rodzaju napędu. Warto w tym miejscu przypomnieć, że mówimy jedynie o misji, której głównymi celami są wylądowanie na Marsie oraz powrót na Ziemie.

W kierunku kolonizacji

Kolonizacja Marsa, rozumiana jako dłuższe przebywanie człowieka na Czerwonej Planecie, jest już o wiele bardziej skomplikowana niż sama podróż kosmiczna. Pobyt na Marsie wiąże się z obowiązkiem produkowania żywności na miejscu oraz zbudowania bazy, która zapewniałaby astronautom oraz członkom wyprawy odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Dochodzi do tego chociażby zapotrzebowanie na prąd oraz zaspokajanie potrzeb ośrodków badawczych. Nie możemy również zapominać o nieustannej i bezawaryjnej produkcji tlenu.

Mimo że SpaceX Elona Muska położył solidne fundamenty pod pierwszą załogową misję na Czerwoną Planetę, to droga do zbudowania na jej powierzchni bazy jest niesamowicie długa. Przed założeniem marsjańskiego ośrodka należy osiągnąć niemalże perfekcję w podróżach z Ziemi na Marsa, możliwie jak najtańszym kosztem. Możliwe będzie wówczas zaopatrywanie kolonistów w artykuły pierwszej potrzeby, w tym żywność, czy urządzenia wykorzystywane przez ośrodki badawcze na powierzchni Marsa.

Pierwsi ludzie na Marsie będą mieli więc do wypełnienia niesamowicie wymagające zadania, dotyczące nie tylko zbierania danych czy eksploracji powierzchni Czerwonej Planety. Zaczynają się one już ze startem misji, a obejmują między innymi produkcję żywności, prądu, zadbanie o zdrowie członków załogi, zniwelowanie negatywnych stanów długiego przebywania w stanie nieważkości czy chociażby czynników psychologicznych związanych z półroczną podróżą w przestrzeni kosmicznej. A lista zadań jest znacznie, znacznie dłuższa.

Kalinowski@chuck.com.pl