Jaki najlepiej wybrać granit na nagrobek?

Jeżeli zdecydujemy się na wybór granitu jako materiał budulcowy pod wykonanie nagrobku to pod uwagę należy wziąć kilka czynników. Nie bez znaczeni jest tu kolor nagrobka, który ma jest znaczący jeżeli chodzi o cenę końcową, ale również funkcjonalność.

Granit jednym z najpopularniejszych surowców

Jeżeli nagrobek będzie usytuowany w zaciemnionym miejscu, to warto zastanowić się nad jasnym odcieniem granitu, gdyż taka barwa będzie kontrastować z otoczeniem, co dodatnie wpłynie na estetyczny odbiór pomnika. Jednym z najpopularniejszych jasnych odcieni granitu w Polsce jest grey pearl, a można go spotkać w różnych odmianach:

g 603 – biały granit królewski
g 664 – królewski brązowy
g 635 – królewski różowy
Jeżeli miejsce będzie narażone na działanie sporej ilości opadających liści, należy rozważyć ciemniejsze odcienie, gdyż na takiej posadzce, niewidoczne będą przebarwienia, do którym może dojść przy dłuższym kontakcie z wilgocią. Im ciemniejsza barwa granitu tym mniejsze problemy z wystawieniem materiału na działanie wilgoci. Z odcieni granitu, które najczęściej wykorzystywane są w branży kamieniarskiej wymienić należy:

g 654 – pochodzący z Azji impala night
pochodząca z Indii impala night
pochodzący ze Skandynawii szwed

Granit to surowiec naturalny, kopany i wydobywany z pośród naturalnych zasobów, dlatego często posiada naturalne różnice odcieni w obrębie tego samego kamienia, co nie świadczy o wadzie. Należy pamiętać, że granit powinien być poddawany regularnej konserwacji i pielęgnacji – zależna jest od tego jego trwałość oraz wartości estetyczne jakie prezentuje. Dzięki właściwej konserwacji niekorzystne warunki zewnętrzne takie jak wilgotność, zmiany temperatury czy nasłonecznienie, nie mają wpływu na jakość i trwałość budulca. Dobrze zakonserwowany granit wytrzymuje długie lata bez większych zmian w strukturze oraz wyglądzie.

Przyjmując założenia ogóle stwierdzić można, że im ciemniejszy granity tym jego cena jest wyższa

Najpopularniejsze krajowe granity to granity strzelińskie i strzegomskie. Jasne importowane granity najczęściej pochodzą z Azji a najpopularniejsze odcienie to wspomniane wcześniej grey pearl.

Jeśli poszukujesz indywidualnie dopasowanych porad, zachęcamy do skontaktowania się z wieloletnimi ekspertami w branży kamieniarskiej firmą Krak-Granit – http://krakgranit.pl

Kalinowski@chuck.com.pl