Jak zdjęcia z drona zmieniły oblicze współczesnej fotografii

Dzisiaj ciężko już o prawdziwą rewolucję – moment przełomowy, który kompletnie redefiniuje jakąś dziedzinę ludzkiego życia. Wydaje się bowiem, że najważniejsze odkrycia zostały dokonane i wielkie zmiany się skończyły. Przeczy temu jednak wiele rzeczy dziejących się na świecie i wcale nie muszą one dotyczyć nowoczesnych technologii niedostępnych zwykłemu człowiekowi. Zdjęcia z drona to popularny przykład tego, jak lekkie udoskonalenie czegoś, co już istnieje, potrafi wywołać rewolucję.

Fotografia to bardzo niewdzięczna dziedzina, bo nie dość że zajmuje się nią mnóstwo osób, to ciężko o uzyskanie efektu, którego nie osiągnął już ktoś wcześniej. Wymaga to ogromnej kreatywności, a czasami także szczęścia. Dopiero wykorzystanie dronów w fotografii pozwoliło na uzyskanie zupełnie nowego punktu widzenia i podejścia do robienia zdjęć. Właśnie dronom zawdzięczamy powstanie zdjęć, które powalają swoją przebojowością. Są to fotografie, przy których możemy stać przez kilkadziesiąt minut i wciąż nie będziemy mogli pojąć piękna zawartego w danym kadrze.

Zdjęcia z drona w środowisku naturalnym

Największy przełom zdjęcia z drona przyniosły w fotografii przyrodniczej. Przede wszystkim pozwoliły bowiem dotrzeć do miejsc niedostępnych wcześniej dla zwykłego fotografa. Mowa tutaj na przykład o rejonach wulkanicznych, gdzie na powierzchnię wciąż wypływa lawa. Wykorzystując drona, można zrobić zdjęcia tego zdarzenia. To samo tyczy się fotografii dzikiej przyrody, zwierząt na sawannie czy olbrzymich, niebezpiecznych wodospadów. Wszystkie te zdjęcia były wcześniej niemożliwe do uzyskania. Dzisiaj możemy je podziwiać na ekranie komputerów i na wystawach.

Drony stały się na tyle popularne, że znalazły również zastosowanie w innych dziedzinach fotografii. Mowa chociażby o sektorze biznesowym – prezentacja nieruchomości, zdjęcia siedzib firmowych czy inspekcje techniczne – to wszystko można robić szybciej, sprawniej i za niższe pieniądze, wykorzystując drony. Usługi te są coraz bardziej dostępne, więc dzisiaj nawet małe firmy mogą korzystać z nowego formatu zdjęć, zyskując lepsze reklamy i przyciągając uwagę większej liczby klientów.

Konkursy wyłaniające najlepsze zdjęcia z drona

Jako, że temat szybko zdobył zainteresowanie pasjonatów, z których niektórzy zajęli się wykonywaniem fotografii z lotu ptaka na pełen etat, regularnie odbywają się konkursy mające na celu wyróżnić najlepsze zdjęcia z drona wykonane na świecie. Kilka z nich jest bardzo prestiżowych, gdzie walka toczy się o naprawdę cenne nagrody finansowe, a pośród nich jest mnóstwo pomniejszych konkursów, organizowanych przez lokalne stowarzyszenia, domy kultury czy nawet jednostki terytorialne.

Godny uwagi na pewno jest konkurs organizowany przez magazyn National Geographic, słynący właśnie z promowania pięknych krajobrazów i dzikiej przyrody. Zgłoszenia na ten konkurs nadsyłane są przez operatorów dronów z całego świata, więc prezentowany jest naprawdę wysoki poziom. Warto odwiedzić galerię prezentującą zwycięskie zdjęcia z drona z ostatniej edycji konkursu, by naprawdę zobaczyć, jak wielki potencjał w nich tkwi.

Jako, że sam również jestem operatorem drona, zapraszam do obejrzenia moich fotografii. Na pewno wiele im brakuje do poziomu konkursowego, ale może przypadną wam do gustu. Zapraszam na stronę WellDrone do działu zdjęcia z drona: http://www.welldrone.pl

Kalinowski@chuck.com.pl