Jak zdecydować się na wybór pokrycia dachowego?
Dach stanowi niezwykle ważną konstrukcję – to dość oczywiste, w końcu chroni cały dom przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zapewnia ciepło, a także spaja budowlę, która dzięki niemu może przetrwać przez wiele lat w niezmiennie dobrym stanie. Trudno jest więc dziwić się, że wybór pokrycia dachowego nie jest łatwy.
Dostępne opcje – co można wybrać?
Do wyboru jest wiele rodzajów pokrycia dachowego. Najczęściej w domach jednorodzinnych wybiera się dachówkę. Dość częstym wyborem jest też blacha trapezowa, która występuje pod wieloma postaciami i w różnych wariantach. Można wybrać ocynkowaną, aluminium, pokrytą różnymi rodzajami metali oraz o różnej grubości i wysokości charakterystycznego profilu.
Z kolei dachówki bywają najczęściej ceramiczne, chociaż zdarzają się także wykonane z cementu. Kolejną możliwą opcją jest blachodachówka. Każdy rodzaj dachówki występuje w wielu wariantach kolorystycznych.
Oba najpopularniejsze pokrycia różnią się właściwościami technicznymi, wytrzymałością, wyglądem oraz posiadają całkiem odmienne wady i zalety. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze pomiędzy nimi.
Na co zwrócić uwagę?
Poszukiwania idealnego pokrycia dachowego należy zacząć od… wizyty w Urzędzie Miasta. Możliwe, że plan zagospodarowania przestrzennego podejmie decyzję odgórnie, ponieważ w regionie, w którym ma stanąć dom, przewiduje się jednolite pokrycia dachów. Taka wizyta pozwala uniknąć kar.
Jeśli wybór należy tylko do inwestora, należy rozważyć parametry techniczne dachu. Dobrze będzie poprosić kogoś o pomoc, ponieważ wybór właściwego pokrycia wcale nie jest banalnym wyborem. Pod uwagę należy wziąć kilka parametrów.
Przede wszystkim, kąt nachylenia i stopień skomplikowania dachu – blacha trapezowa sprawdza się o wiele lepiej na płaskich i prostych dachach, a dachówka na stromych i wielospadowych. Położenie tam blachy trapezowej nie stworzy zbyt dobrego efektu.
Ostateczna decyzja
Na koniec warto zwrócić uwagę na wcale nie najmniej ważne kwestie. To przede wszystkim cena, a także… zamiar używania poddasza w celach mieszkaniowych.
Stanowczo tańszym rozwiązaniem jest położenie blachy trapezowej. Nie tylko kosztuje ona mniej, ale też robocizna jest tańsza. Z kolei do drogiej dachówki trzeba dodatkowo dokupić kosztowne akcesoria montażowe.
Z kolei prosty wyznacznik, jakim jest poddasze użytkowe, odnosi się do akustyki. Niestety, blacha trapezowa głośno odbija krople deszczu, uprzykrzając życie mieszkańcom. W tym przypadku lepiej jest zdecydować się na dachówkę.
Tekst powstał we współpracy z firmą Budmax-metal