Jak wspomagać codzienną higienę jamy ustnej?

Nasze zęby potrzebują wyjątkowej ochrony, aby nie paść ofiarą próchnicy, aby nie mieć problemów z odsłoniętymi szyjkami zębowymi. Ważne jest również to, aby regularnie pojawiać się na wizytach u stomatologa. Samo codzienne szczotkowanie to jednak za mało, aby utrzymać zęby w zdrowiu. Co jeszcze możemy zrobić?

Nici dentystyczne, płyny do płukania ust

Z pewnością dobrym pomysłem będzie przyzwyczajenie się do szczotkowania zębów po każdym posiłku – nie tylko dwa razy dziennie. Jeśli ze względów zawodowych czy szkolnych nie mamy takiej możliwości pomogą w tym liczne produkty polecane przez stomatologów. Są nimi nici dentystyczne oraz płyny do płukania ust. W przypadku nici pomaga ona na wymiatanie resztek pokarmów z przestrzeni między zębowych. Ważne jest jednak, aby robić to delikatnie, aby nie pokaleczyć dziąseł.

Drugim istotnym produktem okazuje się być płyn do płukania ust. Działa na trzy sposoby – przede wszystkim pozwala na wymiatanie resztek pokarmów z jamy ustnej. Skutecznie odświeża również oddech i działa bakteriobójczo, hamując rozwój bakterii i powstawanie płytki nazębnej.

Codzienna higiena powinna uwzględniać również zmianę diety – unikajmy pokarmów bogatych w cukry, słodyczy, słodzonych napojów. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko powstawania próchnicy oraz ubytków, które obecnie najczęściej są zastępowane przez implanty zębów.

Kalinowski@chuck.com.pl