Jak skutecznie radzić sobie z bólem

Dolegliwości bólowe potrafią być bardzo uciążliwe. Zaburzają możliwość codziennego funkcjonowania, w znacznym stopniu ograniczają, a nierzadko towarzyszą im również inne objawy. W jaki sposób radzić sobie z bólem różnego pochodzenia?

 

Skąd się bierze ból

Ból jest sygnałem, że w organizmie coś się dzieje. Mniej czy bardziej dotkliwy za każdym razem zwraca na siebie uwagę. Przeważnie wiąże się z natychmiastową reakcją, jest nagły, o charakterze ostrym. W zależności od przyczyny daje jednak możliwości, by szybko się z nim uporać.

Trudniejszy w leczeniu, a także rozpoznawaniu jest ból o charakterze przewlekłym. Co gorsza, jest to rodzaj bólu, który ze względu na czas trwania, stopień nasilenia i odczuwane wraz z nim dolegliwości, potrafi bardzo negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie pod względem fizycznym, jak i psychicznym człowieka. Gdy pojawia się problem ze znalezieniem jego przyczyny, cierpieć zaczynają także osoby najbliższe, na których odbija się taka sytuacja.

Te same bodźce, nieprzyjemne doznania zmysłowe i/lub emocjonalne, przez każdego odbierane są inaczej, bo nie ma dwóch osób o tym samym progu odczuwania bólu. Jego odbieranie jest bowiem uwarunkowane genetycznie.

 

Jak radzić sobie z bólem

Ból najczęściej spowodowany jest urazem – uszkodzeniem mechanicznym, termicznym lub chemicznym. Pojawia się w przypadku uderzenia, jak i w ostrych infekcjach. Odczuwany w trakcie rozwijania się danej choroby, często jest tylko jednym z występujących objawów. Na wiele typów bólu, także w trakcie infekcji, pomagają powszechnie dostępne środki bez recepty, jak Ibuprom, Paracetamol, Apap. Wykazują działanie przeciwbólowe, ale i przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne. Należy jedynie pamiętać o tym, by nie stosować ich w przypadku występowania uczulenia na którykolwiek ze składników.

W przypadku złożonych i poważnych schorzeń, leczenie bólu oraz profilaktyka bólu, to tak naprawdę kwestia indywidualnego dobrania metod, w zależności od przyczyny dolegliwości oraz odczuwanego przez pacjenta dyskomfortu. Na co dzień z bólem można radzić sobie dość dobrze domowymi sposobami – ciepłymi okładami, delikatnymi masażami, stosowaniem maści przeciwbólowych czy rozgrzewających.

Istnieje szereg sposobów na skuteczną walkę z bólem różnego rodzaju, o odmiennym stopniu nasilenia. Najważniejsze jest, by zadbać o określenie przyczyny, a co za tym idzie korzystać ze skutecznych, ale i bezpiecznych w działaniu metod.

Kalinowski@chuck.com.pl