Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów?

Wiele osób uskarża się na ból zębów podczas picia gorących napojów, czy jedzenia zimnych posiłków, takich jak na przykład lody. To właśnie typowy objaw nadwrażliwości zębów. Dolegliwość ta często jest bardzo uciążliwa i może skutecznie uprzykrzyć nam życie.

 

Objawy nadwrażliwości zębów

Typowym symptomem nadwrażliwych zębów jest po prostu ból przy spożywaniu posiłków czy napojów o gorącej oraz zimnej temperaturze. Osoby zmagające się z tą dolegliwością odczuwają często dyskomfort podczas jedzenia i picia, co może okazać się bardzo kłopotliwe w codziennym życiu. Dodatkowo ból może pojawiać się nawet przy zwykłym szczotkowaniu zębów.

 

Przyczyny nadwrażliwości zębów

Przyczyny tej dolegliwości nie u wszystkich są jednakowe. U wielu osób źródło stanowi na przykład niewłaściwa higiena jamy ustnej. Powoduje ona rozwój próchnicy, a ta może być przyczyną dolegliwości, jaką jest nadwrażliwość zębów. Wiele osób również cierpi na przypadłość zgrzytania zębami, szczególnie w nocy. To także może być przyczyną nadwrażliwości. Zęby mogą stać się szczególnie wrażliwe też wtedy, gdy podczas ich mycia szorujemy je zbyt mocno i intensywnie. Twarda szczoteczka do zębów również może się przyczynić do powstania dolegliwości nadwrażliwych zębów.

 

Sposoby na nadwrażliwe zęby

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć, to przyjrzenie się naszej higienie jamy ustnej. Kiedy zmagamy się z wrażliwymi zębami szczególną uwagę poświęćmy paście do zębów, jakiej używamy na co dzień. Wybierajmy te pasty, które charakteryzują się niskim poziomem ścieralności. Dzięki temu poprzez szczotkowanie zębów nie będziemy pogarszać ich stanu. Warto również zwrócić uwagę, czy nasza pasta posiada w swoim składzie związku fluoru – one zbawiennie działają na zęby wrażliwe. Najczęściej związki te pojawiają się w pastach przeznaczonych specjalnie dla osób, które zmagają się z nadwrażliwością zębów. Równie ważna jest szczoteczka do zębów. Sięgnijmy po taką z miękkim włosiem. Twarda szczoteczka do zębów może bowiem przyczynić się do nadmiernego ścierania zębiny, co powoduje nasilenie nieprzyjemnych objawów. Warto również wiedzieć, jak prawidłowo myć zęby wrażliwe. Starajmy się nie szczotkować ich intensywnie poziomymi ruchami. Powinniśmy je myć ruchami od dziąseł w dół. Nie przyciskajmy też nadmiernie szczoteczki do naszych zębów. Jeśli chodzi o dietę, to ważnym punktem jest unikanie jedzenia cytrusów. Doraźnie możemy sobie pomóc również pijąc zimne i ciepłe napoje przez słomkę. Dzięki temu unikniemy przeszywającego bólu.

Kalinowski@chuck.com.pl