Jak prawidłowo podłączyć zmywarkę?

W jednej z książek z popularnej serii „Jeżycjada” nawet do cna staroświecki Ignacy Borejko w końcu przekonał się do zmywarki do naczyń i dość szybko stwierdził, że tylko on potrafi w idealny sposób ułożyć w niej wszystkie talerze i sztućce. Dziś chyba już trudno wyobrazić sobie kilkuosobowe gospodarstwo domowe bez tego urządzenia. Po pierwsze, zmywarka to znaczna oszczędność wody, a po drugie – oszczędność czasu i komfort nie do przecenienia. Zanim jednak do naszych uszu dobiegnie szmer pracującej zmywarki, trzeba najpierw ją podłączyć. Jak to zrobić?

Podłączenie do baterii zlewozmywaka

Jeżeli zmywarka stoi w pobliżu kuchennego zlewu, możemy w prosty sposób podłączyć ją do tej samej instalacji. Wystarczy zdjąć baterię i na przewodzie zimnej wody zamontować zawór czerpalny, dzięki któremu woda będzie doprowadzana do zmywarki. Następnie z powrotem zakładamy baterię zlewozmywakową i przymocowujemy wąż od zmywarki do zaworu. Istnieje również możliwość podłączenia zaworu czerpalnego do ciepłej wody – wtedy zaoszczędzimy wprawdzie na podgrzewaniu jej przez zmywarkę, ale z drugiej strony urządzenie nie będzie czyściło naczyń tak efektywnie, jak w przypadku podłączenia do zimnej wody. Jeśli chodzi o odpływ wody ze zmywarki, to również możemy skorzystać z „pośrednictwa” zlewozmywaka. Wystarczy przygotować prostą instalację, która umożliwi przymocowanie węża odpływowego do syfonu zlewu.

Podłączenie bezpośrednio do instalacji hydraulicznej

Zmywarkę możemy podłączyć także bezpośrednio do instalacji – wówczas spore znaczenie ma wykonanie odpowiedniego podejścia kanalizacyjnego pod urządzenie. Rura kanalizacyjna powinna mieć odpowiednią średnicę (najlepiej ok. 4-5 cm), zaś samo podejście powinno znajdować się na wysokości co najmniej 30-40 cm od podłogi (max. 1 m). Aby woda mogła spływać bez problemu i aby w rurach nie tworzyły się zatory spowodowane np. resztkami jedzenia czy tłuszczem, w podejściu powinno być jak najmniej kolanek. Natomiast wąż doprowadzający wodę podłączamy do zaworu czerpalnego umieszczonego za zmywarką lub obok niej, także na odpowiedniej wysokości.

Zmywarka w zabudowie

Zmywarka w zabudowie różni się od wolnostojącej przede wszystkim brakiem górnej osłony i ograniczoną przestrzenią na podłączenie zaworów. Blat kuchenny, pod którym stoi urządzenie, nie jest zazwyczaj wybitnie szeroki, a przecież zmywarka nie może spod niego wystawać – zatem z tyłu może być za mało miejsca na podłączenie zaworów odprowadzających i doprowadzających wodę. W takiej sytuacji najlepiej umieścić je w sąsiedniej szafce. Pamiętajmy przy tym, aby wąż nie był zanadto skręcony ani wygięty, ponieważ może to utrudniać pracę zmywarki, a nawet przyczyniać się do awarii.

Fachowa pomoc

Jeżeli wykonanie instalacji niezbędnych do podłączenia zmywarki do baterii lub bezpośrednio do kanalizacji przekracza nasze możliwości, warto skorzystać z pomocy doświadczonego hydraulika – tego typu usługi znajdziemy m.in. na https://www.hydropomoc.pl/miasto/hydraulik-lodz/. Dzięki temu zyskamy pewność, że instalacja jest wykonana prawidłowo i możemy bezpiecznie korzystać z urządzenia, nie narażając się na zalanie sąsiadów czy porażenie prądem już przy pierwszym zmywaniu.

Kalinowski@chuck.com.pl