Jak dobrać rękawice robocze?

Podczas pracy nasze dłonie są narażone na bardzo wiele zagrożeń. Dlatego też ich odpowiednia ochrona jest tak istotna, także z perspektywy przepisów bhp. Tak naprawdę najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie właściwych rękawic ochronnych, które zabezpieczą nasze dłonie przed szkodliwymi czynnikami. Jednakże, jak łatwo można się zorientować, na rynku dostępnych jest wiele typów rękawic, dlatego też pojawia się pytanie o to, jak dobrać rękawice robocze, aby faktycznie dobrze spełniały swoją funkcję. Chodzi tutaj zarówno o to, czy będą posiadały odpowiedni rozmiar oraz o to, czy będą dobrze dopasowane do charakteru naszej pracy.

Rękawice różnego przeznaczenia, czyli jak dobrać rękawice robocze?

Przede wszystkim najistotniejsze jest to, jaką funkcję mają spełniać takie rękawice ochronne, gdyż to determinuje z jakiego materiału mają one zostać wykonane. Do najczęstszych zagrożeń w miejscu pracy można zaliczyć kontakt z brudem, grzybami i patogenami, kontakt ze substancjami chemicznymi i żrącymi, kontakt z wysoką temperaturą, a także wykonywanie prac, w których dłonie są narażone na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Ochrona przed chemikaliami

Dlatego też pierwszym rodzajem rękawic są te, które są wykonane z gumy lub lateksu bądź też rękawice nitrylowe (o zwiększonej wytrzymałości i trwałości). Ten rodzaj rękawic chroni dłonie przed różnego rodzaju chemikaliami. Tego rodzaju rękawice mogą być stosowane nawet w domu przy użytkowaniu chemii gospodarczej, która nie jest żrąca.

Kiedy chodzi nam o ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi

Kolejnym rodzajem rękawic są rękawice typu „wampirki” o charakterystycznym zabarwieniu w okolicach palców. Są one w większej części wykonane z bawełny, a kolorowe dodatki są powleczone gumą. Ten rodzaj rękawic sprawdzi się w momencie, kiedy nasze dłonie są wyjątkowo narażone na otarcia i uszkodzenia mechaniczne, a więc na przykład podczas przenoszenia ciężkich przedmiotów.

A może rękawice powlekane?

Aby odpowiednio zabezpieczyć dłonie przed uszkodzeniami, ale też brudem oraz chemią różnego rodzaju, warto zdecydować się na rękawice robocze powlekane. Charakteryzują się one większą wytrzymałością, mogą zostać pokryte warstwą poliuretanu, nitrylu lub PCV. Wiele takich modeli rękawic dodatkowo ma właściwości antystatyczne, a także zabezpiecza dłonie przed ewentualnym skaleczeniem czy też przecięciem.

Rękawice bardziej specjalistyczne

Z pewnością warto też wiedzieć o tym, że na rynku dostępne są tak zwane rękawice kombinowane, gdzie w obrębie jednego modelu łączy się np. dwa typy tkanin po to, aby uzyskać rękawice specjalnego przeznaczenia. Dodatkowo, jeśli zależy nam na jak najlepszej ochronie przed urazami mechanicznymi, możemy pokusić się także o duże, masywne rękawice, które są wykonane z metalowych kółek. Materiałem do ich produkcji jest stal nierdzewna.

A jak dobrać odpowiedni rozmiar rękawic?

To, czy wykorzystywane przez nas rękawice będą spełniały swoją funkcję zależy także od tego, czy będą dobrze dopasowane do dłoni. Dlatego też wybór ich rozmiaru najlepiej zacząć od zmierzenia obwodu swojej dłoni w środkowej jej części bez uwzględnienia kciuka. Następnie najlepiej posiłkować się tabelą rozmiarów danego producenta rękawic ochronnych tak, aby precyzyjnie określić swój rozmiar. Mając już rękawice na rękach oczywiście powinniśmy sprawdzić, czy są one dla nas wygodne i czy sprawdzają się w praktyce.

Specjalistyczne oznaczenia rękawic roboczych

Specjalistyczne oznaczenia rękawic chroniących przed substancjami chemicznymi

Rękawice, które posiadają różnego rodzaju funkcje zazwyczaj posiadają także specjalne oznaczenia, co pozwala je lepiej dobrać osobom, które potrzebują fachowej ochrony dłoni podczas rozmaitych czynności. Na przykład przy rękawicach, które chronią przed różnego rodzaju środkami chemicznymi pojawiają się oznaczenia literowe, a każda litera oznacza inną substancję, przed którą ochronią nas rękawice.

Oznaczenia pozostałych typów rękawic

W przypadku rękawic, które chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi skala od 1 do 4 określa jak bardzo rękawice są odporne na ścieranie, przecięcie, rozdzieranie oraz przekłucie. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku rękawic, których głównym zadaniem jest ochrona przed ciepłem – poszczególne cyfry określają ich odporność na różne czynniki. Dlatego też tak istotne jest, aby podczas wybierania rękawic roboczych kierować się tym, przed czym przede wszystkim mają one ochronić nasze ręce.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: https://www.rekawice-ansell.pl/

Kalinowski@chuck.com.pl