Jak będzie przebiegała obowiązkowa wymiana kas fiskalnych?

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług doprowadzi do tego, że część przedsiębiorców zostanie zobligowana do wdrożenia kas fiskalnych online we wcześniejszym terminie. Kto konkretnie będzie musiał zainstalować urządzenia nowego typu już do końca 2018 roku, a kogo obowiązek ten obejmie w kolejnych miesiącach?

Nowe przepisy w najbliższych 2 latach doprowadzą do tego, że nie tylko kasa fiskalna dla prawnika czy mechanika, ale także urządzenie wdrożone w salonie fryzjerskim czy lokalu gastronomicznym, będzie musiało funkcjonować w trybie online. Obowiązkowe zastępowanie dotychczasowych technologii sprzedaży ma się przyczynić do szybszego upowszechnienia zmian w polskim systemie fiskalizacji. A będą to modyfikacje w regulacjach prawnych i rozwiązaniach technicznych, które zdecydowanie unowocześnią obrót gospodarczy.

 

Kasy online wcześniej m.in. u mechaników i fryzjerów

Dziś już wiadomo, że przepisy w sprawie wymiany kas pojawią się w znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym aktem prawnym, na początku swoje urządzenia zastąpią firmy świadczące m.in. usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów oraz wymiany opon lub kół w tych pojazdach. Mechanicy i wulkanizatorzy będą musieli zacząć korzystać z kas online najpóźniej od 1 stycznia 2019 roku. Następnie przyjdzie kolej na lokale gastronomiczne oraz działalności, które zajmują się krótkotrwałym zakwaterowaniem. W takich firmach kasy online pojawią się do końca czerwca 2019 roku. Obowiązkiem wcześniejszej wymiany urządzeń rejestrujących zostaną też objęci: fryzjerzy, kosmetolodzy, budowlańcy, lekarze, prawnicy oraz podatnicy świadczący usługi wstępu do obiektów typu fitness. W ich firmach z kas fiskalnych online będzie trzeba zacząć korzystać najpóźniej od 1 stycznia 2020 roku.

 

Inne zmiany w ustawie VAT

Modyfikacje w ustawie VAT obejmą też zagadnienia związane z wykonywaniem obowiązkowych przeglądów technicznych każdej kasy fiskalnej, która jest wykorzystywana przez podatnika do rejestrowania obrotu. Warto podkreślić, że zgodnie z przepisami, kontrola tego typu powinna się odbywać nie rzadziej niż co 2 lata. Okres ten jest niestety często przekraczany przez krajowych podatników. Dlatego też ustawodawca planuje wprowadzenie zapisów w ustawie VAT, które będą równoznaczne z karą finansową za brak przeglądu technicznego w odpowiednim terminie.

Dlaczego nawet najprostsza kasa fiskalna powinna przechodzić regularne kontrole serwisowe? Ponieważ w ten sposób podatnik zyskuje gwarancję, że urządzenie działa poprawnie i pozwala na prawidłowe prowadzenie ewidencji. Natomiast po znowelizowaniu ustawy VAT, niedopilnowanie tej formalności będzie się wiązało z grzywną wynoszącą 500 zł. Decyzję w sprawie tej kary ma wydawać naczelnik Urzędu Skarbowego (właściwego dla danej firmy). Ponadto, terminowe wykonywanie przeglądów technicznych będzie sprawdzane w 2 źródłach – książce serwisowej danego urządzenia oraz w przypadku modelu online, w rejestrze zdarzeń w Centralnym Repozytorium Kas. A po nałożeniu kary, podatnik będzie miał 14 dni na jej zapłacenie.

Kalinowski@chuck.com.pl