Inwestowanie w pallad

Pallad jest stosunkowo mało znanym kruszcem. Wszyscy jesteśmy świadomi wysokich cen jakie na rynku osiągają choćby złoto, srebro czy platyna a jeżeli już kojarzymy pallad to raczej jako surowiec służący do wytwarzania katalizatorów samochodowych. Takie podejście, zwłaszcza w ostatnich latach jest bardzo niesłuszne, kruszec ten jest bowiem doskonałym metalem inwestycyjnym, staje się także coraz bardzie popularny przy wytwarzaniu biżuterii.

Krótki rys historyczny

Za odkrywcę palladu uchodzi William Hyde Wollaston – dokonał tego w roku 1803. Nazwa pośrednio pochodzi od jednego z przydomków Ateny, czyli greckiej bogini mądrości. Bezpośrednio zaś związana jest z odkryciem w roku 1802 planetoidy, której nadano taką nazwę. Jako pierwiastek, pallad zalicza się do grupy niklowców oraz do tak zwanej triady platynowców lekkich (poza palladów w skład tej grupy wchodzą także ruten i rod).

Od wielu lat stosowany w przemyśle chemicznym oraz, jak już wspomniano, do wytwarzania katalizatorów samochodowych, które do dziś stanowią najpowszechniejszy złom palladu – spora część dostępnych na rynku zasobów tego kruszcu pochodzi z recyklingu zużytych katalizatorów właśnie – ostatnimi czasy zyskuje coraz większą popularność w jubilerstwie. Wykorzystywany jest zarówno jako element składowy wszelakich stopów, z których wymienić można choćby białe złoto jak i w czystej, metalicznej formie. Rzecz jasna, im powszechniejsze staje się zastosowanie tego metalu, tym powszechniejsza jest oferta złomu palladu.

Skup palladu

Ceny palladu do sprawdzenia na stronie http://zlomweglika.pl/oferta są nieco niższe niż złota czy platyny, jednocześnie jednak – znacznie wyższe niż cena srebra. Możliwy jest zakup i sprzedaż uncji, jeżeli natomiast posiadamy zbędne przedmioty z niego wykonane, zawsze możemy sprzedać je jako złom palladu. Złom każdego metalu to przedmioty, z których możemy odzyskać kruszec i wykorzystać go ponownie, na drodze recyklingu. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że każdy skup palladu może proponować nieco inną cenę a oferta złomu palladu może różnić się w zależności od miejsca, firmy czy placówki.

Stosunkowa wysoka cena i znaczna wartość, która przyciąga zarówno inwestorów jak i osoby poszukujące sposobu do bezpiecznego ulokowania swoich oszczędności, wynika z kilku czynników. Złoża tego surowca są dość niewielkie, w zasadzie większymi zasobami mogą pochwalić się tylko Stany Zjednoczone, Rosja, Kanada i Republika Południowej Afryki. Roczna produkcja wynosi jedynie 200 ton rocznie co sprawia, że pallad jest surowcem dość rzadkim.

Inwestowanie w metale

Lokowanie pieniędzy w metalach szlachetnych uchodzi za jedną z bezpieczniejszych inwestycji. Jakkolwiek cena zakupu z pewnością nie jest mała, możemy liczyć na bardzo przyzwoitą stopę zwrotu. Decydując się zakup w formie zabezpieczenia na przyszłość, możemy mieć pewność, że kruszce takie jak złoto czy właśnie pallad, zawsze mieć będą dużą wartość.

Kalinowski@chuck.com.pl