Infekcje intymne po basenie – jak im zapobiec?

Mimo, iż bezsprzecznie pływanie niesie za sobą wiele zdrowotnych korzyści oraz pozytywnie oddziałuje na całe nasze ciało, to niestety wizyty na basenie mogą wiązać się z ryzykiem wystąpienia infekcji intymnych. Dlaczego zatem na basenie czekają na nas tego typu niebezpieczeństwa oraz jak możemy się przed nimi uchronić?

 

Infekcje intymne na basenie

Pływanie to jedna z bardziej popularnych i coraz częściej wybieranych aktywności fizycznych zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Wprawdzie wody w basenach publicznych są regularnie filtrowane oraz oczyszczane, to jednak ze względu na ogromną ilość osób korzystających z nich każdego dnia, ich utrzymanie w stanie idealnym nie jest możliwe.

Występujące zarazki w postaci grzybów, bakterii, rotawirusów, lamblii, drożdżaków czy rzęsistek spotkać można nie tylko w samej wodzie, ale również w przebieralniach, toaletach czy na brzegach basenu. Wyjątkowe niebezpieczne są baseny z ciepłą wodą takie jak jacuzzi, ponieważ gorąca woda w połączeniu ze środkami chemicznymi powoduje osłabienie naszej bariery ochronności. Co więcej, używane na basenach detergenty mogą zmieniać pH pochwy na bardziej zasadowe, a także wysuszać błonę śluzową, zwiększając jej podatność na przenikanie drobnoustrojów.

Na basenach występuje duże ryzyko zakażeń grzybiczych stóp oraz paznokci. Jednakże następstwem wizyty na pływalni mogą być także infekcje intymne (np. infekcja grzybicza pochwy). Narażone są na nią w szczególności kobiety, co wynika z bliskiej odległości ujścia cewki moczowej oraz pochwy. Droga do zakażenia jest w tym przypadku znacznie krótsza i prostsza niż u mężczyzn.

 

Jak zapobiegać infekcjom intymnym na basenie?

Infekcje intymne to z całą pewnością niepożądany efekt wizyty na basenie. Warto zatem poznać kilka prostych oraz skutecznych sposobów, które pozwolą uchronić przed tego typu zakażeniami.
1. Pamiętajmy, aby przed skorzystaniem z basenu oraz po zakończeniu pobytu wziąć prysznic oraz dokładnie obmyć całe ciało. Do miejsc intymnych zaleca się specjalne środki higieny o odpowiednim pH, które pozwolą wzmocnić obronność organizmu oraz uniknąć zakażenia.
2. Po wyjściu z basenu zawsze ubieraj suchy strój na dokładnie wymyte oraz wysuszone ciało.
3. Nie siadaj na brzegach basenu oraz na dostępnych na terenie pływalni krzesłach, ponieważ w tych miejscach stężenie drobnoustrojów może być większe niż w wodzie. W przypadku siadania na krzesłach warto stworzyć warstwę ochronną z ręcznika. Nie może być to jednak ten sam ręcznik, którym planujesz wycierać się po kąpieli.
4. Tampony wkładane przed wejściem do wody nie chronią przed infekcją!
5. Jeśli Twoje wizyty na basenie są regularne, warto zaopatrzyć się w dopochwowe lub doustne probiotyki z pałeczkami kwasu mlekowego. Pozwalają one odbudować mikroflorę pochwy.
6. Podczas korzystania z toalety nie siadaj bezpośrednio na desce! Wykorzystaj do tego specjalne jednorazowe nakładki ochronne, jeśli są dostępne.

Kalinowski@chuck.com.pl