Higiena jamy ustnej: jak o nią dbać?

Właściwe oczyszczanie jamy ustnej jest niezwykle ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Prawidłowa higiena jamy ustnej obejmuje nie tylko mycie zębów, ale także płukanie jamy ustnej i oczyszczanie języka. O czym nigdy nie należy zapominać i jakie nawyki warto wykształcić sobie już w dzieciństwie?

Od najmłodszych lat

Prawidłowe nawyki dotyczące higieny jamy ustnej należy kształtować już w dzieciństwie. Pierwszym z nich jest mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie. Dzięki temu usuwana jest płytka nazębna; systematyczne oczyszczanie powierzchni zębowych chroni je przed próchnicą i parodontozą. Dodatkowo podczas mycia do struktury zębów przedostają się dobroczynne związki fluoru. Oprócz szczotkowania zalecane jest również oczyszczanie języka (i podniebienia), nitkowanie zębów i płukanie jamy ustnej specjalnym płynem. Język najlepiej oczyszczać przy pomocy drugiej strony szczoteczki (zazwyczaj pokryta jest miękkimi wypustkami, które ułatwiają tę czynność).Jeśli chodzi o nitkowanie, należy do tego wykorzystać specjalne nici dentystyczne; zazwyczaj są one sprzedawane w zwojach o długości jednego lub kilku metrów. Nitkowanie zapobiega osadzaniu się resztek żywności między zębami. Jeśli podczas nitkowania wystąpi krwawienie, prawdopodobnie zostało ono źle wykonane; przyczyną może być również nadwrażliwość dziąseł. Bardzo ważną czynnością, choć często pomijaną przez wiele osób, jest płukanie jamy ustnej.

Płukanie jamy ustnej: dlaczego jest takie ważne?

Płukanie jamy ustnej specjalnym płynem, przynajmniej raz dziennie (najlepiej wieczorem, po ostatnim posiłku) pomaga oczyścić ją z bakterii i resztek jedzenia, które nie zostały usunięte przy szczotkowaniu i nitkowaniu. Ważny jest wybór właściwego płynu – należy unikać tych, które zawierają w sobie alkohol. Głównymi składnikami większości płynów, takich jak np. Eludril, jest chloro butanol czy chlorheksydyna. Do zalecanej dawki płynu do płukania jamy ustnej dodaje się zazwyczaj odrobinę ciepłej wody; dawki dla dorosłych są większe niż dawki dla dzieci.

Kalinowski@chuck.com.pl