Gdzie montuje się obróbki blacharskie dachu oraz komina?

Budując dom lub inwestując w jego budowę należy pamiętać o wielu różnych szczegółach. Taka konieczność nie jest łatwa dla laików, którzy nie mają codziennie do czynienia z tematami budowlanymi. Dlatego właśnie ważne jest wybranie fachowców, którzy nie zaniedbają żadnego elementu niezbędnego dla bezpieczeństwa powstającej budowli. Takim właśnie elementem są obróbki blacharskie, które montuje się zwykle na dachu lub koło otworów okiennych. Dzięki nim nie trzeba martwić się o dom w okresie intensywnych opadów.

Czemu służą obróbki blacharskie?

Ich zastosowanie nie jest ani fanaberią, ani próbą zwiększenia kosztów budowy domu. Prawidłowo zamocowane i wykonane chronią dach przed przeciekaniem w najbardziej na to narażonych miejscach. Najczęściej są to miejsca, w których łączą się różne segmenty dachu lub budynku. Istotne jest staranne wykonanie obróbek, a materiał to najczęściej właśnie blacha. Ich wielkość i kolor ustala się zawsze z inwestorem, jednak najczęściej stosowana jest blacha w kolorze odpowiadającym pokryciu dachu. Pozwala to na osiągnięcie efektu nie tylko bardzo funkcjonalnego, ale także estetycznego – przylegających, dopasowanych obróbek blacharskich nie widać nawet na najbardziej eleganckiej dachówce.

Gdzie zwykle się je montuje?

Istnieje kilka newralgicznych miejsc na dachu, które wymagają wzmocnienia dobrą obróbką, żeby nie zacząć przeciekać podczas opadów. To przede wszystkim okolice komina – czyli miejsca, w których komin przenika przez dach. Są także niezbędne w okolicach wywietrzników, przy oknach dachowych i wszędzie tam, gdzie ciągłość połaci zostaje przerwana.

Inną lokalizacją wymagającą zastosowania obróbek blacharskich jest grzbiet dachu oraz kosze, czyli miejsca zbiegania się połaci dachowych. Im bardziej skomplikowany jest dach wielospadowy, tym więcej miejsc wymaga obróbki i tym większe jest ryzyko przeciekania w przypadku niestarannego jej wykonania. Zabezpieczenia wymaga także okap – dolna krawędź dachu, gdzie styka się on ze ścianami budynku. Czasami, choć bardzo rzadko, obróbki blacharskie można zastąpić specjalną taśmą.

Jak je połączyć?

Istnieją dwa sposoby łączenia ze sobą elementów obróbki, jednak wykonuje się je zawsze na rąbek. Te dwa sposoby to połączenia leżące oraz stojące. Takie prace wymagają wielkiej precyzji i dokładności, którymi nie odznacza się każde blacharz. Źle wykonane obróbki nie spełnią po prostu swojej roli – przez szpary pomiędzy nimi prędzej czy później zacznie dostawać się woda. Warto temu zapobiec wybierając dobrego blacharza.

Tekst powstał we współpracy z firmą Budmax-metal

Kalinowski@chuck.com.pl