Fakty i mity na temat kąpieli dziecka

Kąpiel dziecka, nie tylko ta pierwsza, potrafi wzbudzić wiele strachu i niepokoju u jego rodziców. Oczywiste jest, że jeśli nigdy nie kąpaliśmy takiego malucha, możemy czuć się zestresowani. Warto poznać kilka faktów na temat pielęgnacji dziecka, a także obalać pewne funkcjonujące od dawna mity.

 

Dziecko należy kąpać codziennie – MIT

Wiele osób do dzisiaj uważa, że codzienna kąpiel niemowlaka to absolutna konieczność. Jest to jednak informacja, która ma niewiele wspólnego z prawdą. Skóra niemowlęcia jest bardzo wrażliwa i delikatna. Z łatwością można ją przesuszyć. Dodatkowo, kąpiąc dziecko codziennie, narażamy je na wystąpienie reakcji alergicznych. Maluszka na spokojnie możemy kąpać ok. 3 razy w tygodniu. W pozostałe dni wystarczy przetrzeć skórę naszego dziecka miękkim, zamoczonym w ciepłej wodzie ręczniczkiem.

 

Niemowlęca skóra wymaga specjalnych kosmetyków – FAKT

Do pielęgnacji naszego maluszka konieczne będą specjalne kosmetyki. Nie można kąpać dziecka, używając tych samych produktów, z których korzystamy my sami. Warto nabyć takie kosmetyki, które przeznaczone są specjalnie dla delikatnej skóry niemowlaka. Dodatkowo pamiętajmy jeszcze, aby zawsze zwrócić uwagę na skład kosmetyku. Powinien być on jak najbardziej naturalny. W przeciwnym razie narażamy nasze dziecko na ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych i podrażnień skóry.

 

Przy kąpieli dziecka ważna jest temperatura wody – FAKT

Niemowlę jest szczególnie wrażliwe na temperaturę – zarówno zbyt ciepła, jak i zbyt zimna woda może przynieść nieprzyjemne skutki dla naszego dziecka. Dlatego też warto zainwestować w termometr do wody, aby zawsze mieć pewność, że zapewniamy dziecku temperaturę dostosowaną do jego potrzeb. Woda, w której kąpiemy maluszka powinna wynosić około 36-37 ºC. Termometr do wody zakupić możemy praktycznie w każdej aptece w stosunkowo niskiej cenie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, w tym takie o fantazyjnych kształtach i kolorach. Jeśli nie chcemy kupować specjalnego sprzętu, temperaturę wody możemy sprawdzać np. łokciem. Powinna ona być nieco cieplejsza niż temperatura naszego ciała. Warto jednak pamiętać, że termometr do wody to wygodne rozwiązanie, które da nam pewność, że nasze dziecko kąpiemy w najodpowiedniejszej dla niego temperaturze.

 

Codziennie należy stosować oliwki i balsamy – MIT

Skóra niemowlaka w pierwszym okresie jego życia złuszcza się i może wydawać się być wysuszona. Jest to jednak proces pożądany i nie należy go zahamowywać. Oliwek używajmy raz w tygodniu – będzie to wystarczające, aby skóra naszego dziecka była nawilżona i zdrowa.

Kalinowski@chuck.com.pl

https://xann.pl/sitemap pssz.pl schuh-wetsch.org