Ekologiczny dom – panele słoneczne, przydomowe oczyszczalnie ścieków

Ekologia stanowi niezwykle ważny element życia. Pielęgnacja przyrody oraz dbałość o czystość środowiska daje nam nadzieję, że przyszłe pokolenia będą mogły nadal korzystać z dobrodziejstw jakimi są lasy, czyste jeziora, podziwiać dziką przyrodę. Ekologiczne zachowanie warto zacząć już od własnego domu. W Polsce dostępnych jest wiele rozwiązań umożliwiających ochronę środowiska. Co warto z nich znać?

Coraz więcej osób decyduje się na kupno przydomowych oczyszczalni ścieków. Są one tworzone przez firmy specjalizujących się w produkcji zbiorników magazynowych, zbiorników pożarowych. Zasada ich działania to wielokrotna filtracja ścieków, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie ilości toksycznych substancji przedostających się do gleby. Przydomowe oczyszczalnie sprawdzają się najlepiej na terenach nieuzbrojonych oraz w domkach wypoczynkowych w górach. Najefektowniej działają kiedy w budynku zamieszkuje od 4 do 6 osób. Codzienna konserwacja nie zajmuje wiele czasu, a sam zbiornik nie wpływa na estetykę ogrodu.

Panele słoneczne

Drugim znanym i cenionym rozwiązaniem w Polsce jest stosowanie paneli słonecznych. Ich działanie polega na magazynowaniu energii słonecznej i wykorzystywaniu jej do ogrzewania wody niezbędnej do mycia naczyń, kąpieli. Panele słoneczne najlepiej sprawdzą się w południowej części naszego kraju, gdzie nasłonecznienie jest zdecydowanie większe.

Kalinowski@chuck.com.pl