Ekologiczny dom – jak zaoszczędzić czas, pieniądze i środowisko naturalne?

Ekologia to temat coraz częściej podnoszony, szczególnie w przypadku naszego najbliższego otoczenia. W szkołach kładzie się olbrzymi nacisk na naukę dzieci związaną z ochroną przyrody oraz poznawania konsekwencji naszych codziennych wyborów konsumenckich. Ekologia powinna przyświecać nam każdego dnia, nie tylko wtedy, kiedy sobie niej przypomnimy. Jak w perspektywie budowy domu możemy zadbać o to, aby budowla była bardziej przyjazna dla środowiska?

Gotowy projekt domu z drewna

Z pewnością pierwszym ważnym krokiem będzie wybór projektu domu. Do niedawna zmuszeni byliśmy korzystać wyłącznie z pomocy prywatnych architektów. Niestety, usługa zaprojektowania domu zgodnego z naszymi oczekiwaniami mogła znacząco przekroczyć zakładany budżet. Na szczęście obecnie możemy korzystać przede wszystkim z gotowych projektów domów jednorodzinnych – znajdziemy je w topowych pracowniach architektonicznych. Zaletą kupna gotowego projektu domu jest przede wszystkim oszczędność czasu, pieniędzy, naszych nerwów. Warto zastanowić się nad tą możliwością, gdyż wiele projektów to prawdziwe dzieła sztuki, idealne dla małych rodzin. Szczególnie godne uwagi są gotowe domy z drewna – budynki ekologiczne, trwałe i starannie wykonane. Tanie projekty domów drewnianych są odpowiedzią na rosnące oczekiwania osób, które chcą mieszkać wygodnie, ekologicznie i energooszczędnie.

Panele słoneczne, przydomowe oczyszczalnie ścieków

Mamy swój wymarzony dom – jak sprawić, aby był bezpieczny dla najbliższego środowiska? Z pewnością warto zastosować znane i cenione rozwiązania, takie jak panele słoneczne. Oczywiście ta metoda sprawdzi się w znacznie większym stopniu na południu Polski – nasłonecznienie tam jest wyższe niż na południu. Panele pozwolą na magazynowanie energii słonecznej i wykorzystywanie jej do ogrzewania bieżącej wody.
Drugim ciekawym patentem są przydomowe oczyszczalnie ścieków. Z pewnością pozwolą na zmniejszenie ilości toksyn oddawanych do gleby.

Kalinowski@chuck.com.pl

ogród lampa oświetlenie na taras puf do ogrodu