Duże prezenty

Hojność to piękna i coraz rzadziej spotykana cecha. Nie zawsze jednak jej brak wynika z ludzkiego skąpstwa. Czasem nie jesteśmy hojni z bardzo prozaicznych, finansowych powodów. Co zatem możemy zrobić aby obdarowywać ludzi bardziej i chętniej? I czy warto to robić?

Wielkie marzenia

Roboty spawalnicze, akordeony, meble – to tylko niektóre prezenty, które mogą być bardzo kosztowne. Czy jeśli nasz przyjaciel marzy o jednym z nich to powinniśmy się zadłużyć przed jego urodzinami?
Na pewno nie jest to dobry pomysł. Jeśli jednak jubilat organizuje duże przyjęcie z wieloma gośćmi, warto spróbować skontaktować się z nimi, na przykład poprzez media społecznościowe i zrobić składkę na jeden, duży prezent. Wówczas w naszym zasięgu są roboty spawalnicze, a nie tylko śrubokręty krzyżakowe. Zamiast wielu drobiazgów jubilat dostanie swój wymarzony prezent, a pozostali goście zapewne również odetchną z ulgą, że nie muszą biegać po sklepach w poszukiwaniu podarunku.

Błędne koło

Wyobraźmy sobie, że otrzymujemy od znajomego piękny, bardzo kosztowny prezent. Co wówczas myślimy? Zapewne cieszymy się, ale jesteśmy też nieco zażenowani – wydał na tę rzecz kilkaset złotych, podczas gdy my podarowaliśmy mu na ostatnie imieniny butelkę wina z supermarketu. Postanawiamy więc, że odwdzięczymy mu się i podarujemy mu coś równie okazałego przy najbliższej okazji. Zapewne nasz znajomy również poczuje się na tyle wyróżniony prezentem, że znów będzie chciał się nam odpowiednio odpłacić. W ten sposób powstanie koło, w którym ktoś wciąż będzie czuł, że ma dług wdzięczności wobec drugiej osoby. Czy to ma sens? Niekoniecznie. Pamiętajmy, że nasze prezenty nie powinny wprawić nikogo w zakłopotanie. Jeśli zawsze obdarowywaliśmy się symbolicznymi upominkami, pozostańmy przy tej tradycji. Wyjątkiem mogą być oczywiście niepowtarzalne dni, takie jak ślub czy komunia. Na coroczne święta, imieniny i urodziny warto jednak zachowywać zdrowy rozsądek i umiar.

Najcenniejszy prezent

Nie każdy posiada pieniądze, aby sprawiać innym drogie prezenty. Jednak często można odnieść wrażenie, że najbardziej brakuje nam czasu. Warto więc poświęcić go dla swoich bliskich – na pewno dla wielu z nich będzie to najcenniejszy prezent. Docenią go szczególnie starsi – dziadkowie, babcie czy rodzice. Czasem wystarczy hojnie obdarować innych swoją obecnością, rozmową, wspólnym wartościowym spędzeniem kilku godzin w ciągu dnia albo krótką wycieczką, którą będziemy długo i miło wspominać. To cenniejsze niż wszystkie pieniądze.

Artykuł zrealizowany przy współpracy z comauonline.pl.

Kalinowski@chuck.com.pl