Dlaczego warto sięgać po witaminy i minerały?

Witaminy i minerały są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ich obecność odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Jednak zapewnienie odpowiednio zbilansowanej diety stanowi wyzwanie, któremu nie każdy jest w stanie podołać.

Witaminy i minerały to grupa związków chemicznych pochodzenia organicznego

Niektóre z witamin otrzymuje się w drodze syntezy. Każda z nich spełnia inne funkcje – wszystkie niezwykle istotne dla naszego codziennego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Ich niedobór określa się mianem awitaminozy, natomiast nadmiar jest określany hiperwitaminozą. Konsekwencją zaburzeń w ich ilości jest występowanie uczucia osłabienia, zmęczenia oraz wzmożonej senności. Witaminy i minerały stymulują odpowiednie funkcjonowanie organizmu, wzmacniają odporność, poprawiają stan skóry oraz wspomagają gospodarkę hormonalną.

Często w diecie brakuje takich pierwiastków jak: selen, magnez, fosfor czy krzem

Głównymi objawami ich niedoboru są zły stan skóry, rozdwajające się paznokcie, zwiększone wypadanie włosów. Powszechnym zaburzeniem jest również coraz częściej występująca u młodych ludzi anemia, która powstaje w wyniku niedostatecznej ilości żelaza. Na jej ryzyko są narażeni w szczególności wegetarianie oraz kobiety w ciąży.

Witaminy i minerały są dostępne w formie w specjalistycznych suplementów, często będących starannie dobraną kompozycją wielu składników. Są one dostępne w formie kropli, tabletek czy syropów, co sprawia, że każdy może wybrać odpowiednią dla siebie formę ich aplikacji. Uzupełnienie diety w cenne witaminy i minerały powinno być również priorytetem dla sportowców, którzy często podczas treningów wypłukują z organizmu cenne związki chemiczne. W ten sposób jakość treningów pogarsza się, a proces przyrostu masy mięśniowej jest utrudniony.

Kalinowski@chuck.com.pl