Dlaczego mężczyźni cierpią na wypadanie włosów?

Utrata włosów, zwana także łysieniem, jest zaburzeniem spowodowanym przerwaniem cyklu produkcji włosów przez organizm. Wypadanie włosów u mężczyzn może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele, ale najczęściej wpływa na skórę głowy. Łysienie u mężczyzn jest bardzo częstym zjawiskiem, jednak wypadanie włosów można do pewnego stopnia powstrzymać.

Łysienie u mężczyzn

Średnio skóra głowy ma 100 000 włosów, które przechodzą przez okresy wzrostu, odpoczynku, wypadania i regeneracji. Cykl wzrostu włosów składa się z trzech faz. Podczas fazy anagenowej włosy rosną aktywnie. Ta faza może trwać latami. Podczas fazy katagenu włosy przestają rosnąć i oddzielają się od mieszków włosowych, czyli struktury pod skórą, która utrzymuje włosy w miejscu. Faza katagenu trwa około 10 dni. Podczas fazy telogenu mieszek spoczywa przez dwa lub trzy miesiące, a następnie włosy wypadają. Następna faza anagenu rozpoczyna się, gdy nowe włosy rosną w tym samym mieszku włosowym. Większość ludzi traci 50 do 100 włosów dziennie w ramach tego naturalnego cyklu. Jeśli cykl zostanie przerwany lub jeśli mieszek włosowy ulegnie uszkodzeniu, włosy mogą zacząć wypadać szybciej niż są regenerowane, co prowadzi do takich objawów, jak cofająca się linia włosów lub ich ogólne przerzedzenie.

Rodzaje łysienia

Utrata włosów może być związana z genetyką osoby, chociaż wiele stanów medycznych i behawioralnych może przerwać cykl wzrostu i spowodować utratę włosów. Profesjonalni dermatolodzy specjalizują się w zaburzeniach włosów i skóry głowy, dzięki czemu mogą zidentyfikować poszczególne rodzaje łysienia u mężczyzn, a także jego przyczyny. Istnieją różne rodzaje łysienia, jednak łysienie androgeniczne jest najczęstszym powodem wypadania włosów, dotykającym bardzo wielu mężczyzn. Powszechnie znane jako łysienie typu męskiego, łysienie androgeniczne jest dziedziczne. Można mu jednak przeciwdziałać za pomocą leków lub operacji.

Wypadanie włosów u mężczyzn i kobiet

U mężczyzn wypadanie włosów może rozpocząć się w dowolnym momencie po okresie dojrzewania oraz stale postępować w ciągu kolejnych lat lub dekad. Rozpoczyna się powyżej skroni i kontynuuje na obwodzie i czubku głowy, często pozostawiając pierścień włosów wzdłuż dna skóry głowy. Wielu mężczyzn z łysiną męską ostatecznie staje się łysymi. U kobiet włosy powoli rozrzedzają skórę głowy, ale linia włosów zwykle nie ustępuje. Wiele kobiet doświadcza tego typu wypadania włosów jako naturalnej części starzenia się, chociaż utrata włosów może rozpocząć się w dowolnym momencie po okresie dojrzewania. Utrata włosów w przypadku kobiet może powodować zauważalną utratę włosów, ale rzadko prowadzi do całkowitego wyłysienia.

Dowiedz się dlaczego mężczyźni tracą włosy na stronie http://www.drturowski.pl/pl/utrata-wlosow/mezczyzni.html

Kalinowski@chuck.com.pl