Dlaczego leczenie endometriozy jest tak istotne?

Endometrioza jest uciążliwym i długotrwałym zjawiskiem, które nie zostało do końca wyjaśnione. Pomimo tego coraz większy odsetek kobiet cierpi na ową przypadłość, która może przyczynić się nawet do niepłodności. To z kolei wiąże się z dalekosiężnymi konsekwencjami. Co tak właściwie jest przyczyną i jak wygląda leczenie endometriozy?

Czy leczenie endometriozy jest konieczne?

Prawidłowo funkcjonująca błona śluzowa w macicy nazywana jest endometrium. Jeśli jednak wystąpi ona poza obrębem jamy macicy, mówimy już o zaburzeniu. Jako, że pojawienie się komórek macicy w nietypowych miejscach nie jest normalnym ani też pożądanym zjawiskiem, to wiąże się to z negatywnymi skutkami ubocznymi. Endometrioza może pojawić się nie tylko w obrębie narządów płciowych typu jajniki, pochwa czy jajowód, ale także w pęcherzu moczowym, jelitach czy nawet w płucach czy ośrodkowym układzie nerwowym.

Gdy zbliża się planowana miesiączka, okolice ognisk endometriozy obrzmiewają i stają się bolesne. Ból powstaje w wyniku uciskania otaczających tkanek na skutek kumulowania się krwi i braku możliwości usunięcia jej nadmiaru. Charakterystyczne dla endometriozy jest więc cyklicznie powtarzający się comiesięczny ból jeszcze przed miesiączką, który trwa aż do jej ustania. Towarzyszą temu też inne dolegliwości, a mianowicie ból podczas współżycia płciowego, przewlekły ból w obrębie macicy, chroniczne zmęczenie, plamienia i krwawienia pomenstruacyjne, bóle owulacyjne, krwiomocz czy krwawienie z przewodu pokarmowego.

Co stosowane jest do leczenia endometriozy?

Ogniska endometriozy mogą być usytuowane w różnych miejscach, dlatego też konieczne jest wykonanie szczegółowych badań. Jednym z nich jest badanie ginekologiczne wraz z oceną sromu i wzierników dróg rodnych. Dalszym krokiem jest przeprowadzenie badania ultrasonograficznego i często również tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. Najbardziej miarodajna jest jednak laparoskopia w połączeniu z histopatologiczną weryfikacją patologicznych zmian.

Wyróżnia się przede wszystkim chirurgiczne i farmakologiczne leczenie endometriozy. Leczenie chirurgiczne polega na usunięciu ognisk i torbieli endometrialnych, jajnika czy nawet całej macicy. Z kolei terapia farmakologiczna obejmuje leczenie objawowe (przeciwbólowe) i hormonalne (wyciszenie czynności hormonalnej jajników). Obecnie przemysł farmaceutyczny dysponuje szeregiem różnych leków, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb danej pacjentki. Jeśli jednak kobieta jest niepłodna, to hormonalne leczenie endometriozy jest bezcelowe, gdyż hormony są w tym przypadku po prostu nieskuteczne.

Więcej o leczeniu endometriozy dowiesz się na stronie http://miracolo.clinic/endometrioza/techniki-usuwania-endometriozy.html.

Kalinowski@chuck.com.pl