Dlaczego cyna jest tak potrzebna?

Cyna jest pierwiastkiem występującym na całym świecie i pozyskiwanym z minerałów, w jakich się pojawia. Jej cechy sprawiają, że znajduje ona liczne zastosowania w codziennym użyciu i przemyśle. Dlatego też jest bardzo pożądanym materiałem – a przez to obecna także w znacznym stopniu, poprzez skupy cyny, na rynku surowców wtórnych, co zmniejsza koszty jej uzyskiwania.

Jak pozyskuje się cynę?

Cynę otrzymuję się przede wszystkim z dwóch, najpowszechniej występujących, minerałów – tlenku cyny (tak zwanego kasyterytu, zawierającego 78% pierwiastka) i siarczku (tak zwanego stanninu, zawierającego blisko 28%). W przyrodzie występują również inne minerały cynonośne, a ich otrzymywanie zależy od kraju. Bardzo ważną rolę w pozyskiwaniu pełni także każdy skup cyny. Przyjmowany w nich złom cyny jest potem przekazywany do przetworzenia i pozwala na redukcję kosztów wydobycia.

Jakie cechy stanowią o jej przydatności?

O popularności cyny zadecydowała przede wszystkim jej dostępność, a co za tym idzie niska cena. Ponadto pierwiastek charakteryzuje się niską temperaturą topnienia i ma wysokie właściwości kowalne – bardzo łatwo rozciąga się i modeluje, przez co jest prosta w obróbce. Cyna nie koroduje, a ponadto można z nią z powodzeniem tworzyć rozmaite stopy, dzięki czemu wzmacnia ich właściwości. To właśnie stopy tego pierwiastka są przede wszystkim wykorzystywane w przemyśle.

Do czego stosowana jest cyna?

Początkowo, kilkaset lat temu, cyna była powszechnie wykorzystywana przy produkcji naczyń. Z czasem zastąpiły ją inne materiały, jednakże pierwiastek odnalazł zastosowanie w innych gałęziach. Podstawowym zastosowaniem było zabezpieczanie puszek i konserw, w których przechowuje się żywność. Pokrycie cienką warstwą cyny sprawia bowiem, że metal, z jakiego wykonany jest pojemnik, nie koroduje. Stop cyny z ołowiem był do 2006 roku stosowany do lutowania, z powodu niskiej temperatury topnienia pierwiastka. Niemniej obecnie obowiązująca dyrektywa unijna, nakazująca wycofywanie produktów zawierających, sprawiła, że obecnie w tym procesie stosuje się stop cyny, srebra, miedzi i bizmutu. Cyna z miedzią tworzy zresztą tak dobrze znany wszystkim brąz i spiż, z jakiego wykonywane są na przykład dzwony, czy antyczne świeczniki.

Istota rynku wtórnego

Powszechne zastosowanie sprawia, że złom cyny jest bardzo popularnym i potrzebnym surowcem wtórnym. Pierwiastek można potem ponownie wydobyć z każdego stopu i wykorzystać w przemyśle, więc chętnych na niego nie brakuje. Dlatego gdy produkowana jest cyna skup jest jednym z podstawowych dostarczycieli materiału.

Na śląsku cyne możesz sprzedać na złomie www.stellmet.pl

Kalinowski@chuck.com.pl