Czynniki sprzyjające nawrotom opryszczki

Pieczenie, bolące pęcherze, a nawet krwawienie – tak wygląda opryszczka. Zazwyczaj pojawia się na ustach podczas mrozów, ale też przed ważnymi wydarzeniami w życiu. Opryszczka powoduje duży dyskomfort – boli i nieestetycznie wygląda. Co zrobić, aby nawracała jak najrzadziej?

Wirusem HSV-1 zazwyczaj zarażają się małe dzieci. Przenoszony jest drogą kropelkową. Przez lata pozostaje w uśpieniu, aż atakuje. Mało kto wie, że odpowiednia antybiotykoterapia przy pierwszym jego ataku pozwala na jego ponowne uśpienie.

 

Podstawa to dobra kondycja organizmu

Opryszczka uaktywnia się, gdy system odpornościowy organizmu zawodzi. Nie jest on w stanie bronić się przed wirusem. Finał jest znany – pojawia się na ustach boląca rana.

Szczególnie narażone na częste nawroty opryszczki są osoby prowadzące niehigieniczny tryb życia. Brak aktywności fizycznej, zła dieta, używki także sprzyjają jej powstawaniu.

Również duży stres sprzyja atakowi wirusa. Ten długotrwały powoduje częste i niemijające stany zapalne. Związany z jakimiś wydarzeniami również natychmiastowo pozwala na atak opryszczki. Ważny jest też odpoczynek. Organizm mający czas na regenerację lepiej walczy z chorobą. Czasami warto więc zwolnić i się zrelaksować.

 

Mróz i upał – zwiększone ryzyko

Na wystąpienie opryszczki ma znaczny wpływ pogoda. Niestety, nie ma idealnych warunków, które pozwoliłyby na zahamowanie występowania tych przykrych objawów. Silny wiatr, niska temperatura osłabiają cały organizm i pozwalają wirusowi na rozwinięcie się w organizmie. Podobnie jednak działa upał. Skóra narażona na promieniowanie UV również reaguje pojawieniem się bolących pęcherzy. Osoby borykające się z tym problemem powinny więc zaopatrzyć się w odpowiednią ochronę. Balsamy nawilżające, z filtrem UV powinny być podstawową i regularną ochroną.

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

W przypadku występowania opryszczki to najlepsze rozwiązanie. Gdy już się pojawi, niewiele można zrobić. Warto więc zadbać, aby opryszczka nie nawracała. Tym bardziej, że problem jest bardzo powszechny. Szacuje się, że nawet 80% społeczeństwa jest nosicielami wirusa opryszczki.

Kalinowski@chuck.com.pl