Czym się różni dezodorant od antyperspirantu?

Producenci kosmetyków prześcigają się w obietnicach dotyczących cudownych właściwości swoich produktów. Aby wybrać te specyfiki, które będą dla nas najlepsze, warto posiadać podstawową wiedzę na ich temat. Tak jest na przykład w przypadku dezodorantów i antyperspirantów – wbrew utartej opinii, to dwa różne produkty. Jak wybrać najodpowiedniejszy dla naszego ciała?

Decyzje o zakupie kosmetyków często bywają impulsywne, nie zawsze jednak jest to dla nas korzystne. W przypadku, gdy specyfik ma spełniać określoną funkcję, warto dowiedzieć się więcej o jego właściwościach. Jest tak na przykład w przypadku produktów mających ograniczyć potliwość i nieprzyjemny zapach, zapewniając nam jednocześnie komfort.

 

Dezodorant i antyperspirant – różnice

Zanim dokonamy właściwego wyboru, warto poznać różnice pomiędzy dezodorantem i antyperspirantem. Głównym zadaniem tego pierwszego jest maskowanie przykrego zapachu. Składa się on najczęściej z alkoholu, substancji zapachowych i antybakteryjnych. Warto pamiętać że sam pot jest bezzapachowy – to dopiero jego rozkładanie się powoduje nieprzyjemny zapach. Celem zawartych w dezodorancie związków jest zahamowanie tego rozkładu.

Właściwości antyperspirantów natomiast są nieco inne. Celem stosowania ich jest przede wszystkim ograniczenie potliwości. Dlatego właśnie poza substancjami znajdującymi się zazwyczaj w dezodorantach, zawierają one związki odpowiedzialne za zahamowanie wydzielania potu. Pod wpływem ciepła zwężają one pory, co skutkuje zmniejszeniem potliwości. Warto zaznaczyć, że tego typu produkty mogą bez problemu utrzymać się na skórze nawet cały dzień.

 

Jak wybrać właściwie?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, w jakim stopniu dotyczy nas problem potliwości. Jeśli nie jest on dla nas specjalnie uciążliwy można postawić na dezodorant. W przypadku, gdy mamy z tym większe kłopoty, warto sięgnąć po sprawdzony antyperspirant. Należy również pamiętać o specyficznych właściwościach naszej skóry. Jeśli jest ona wrażliwa, warto wybrać odpowiednie produkty. Dezodoranty dla skóry wrażliwej oferowane są przez firmy z reguły dostępne w aptekach takie jak Vichy, La Roche czy Bioderma. Testując nowy produkt sprawdzaj, jak reaguje ciało – jeśli czujesz, że nie jest on dla ciebie odpowiedni, szukaj alternatywy.

 

Znajdź coś dla siebie!

Aktualna oferta dezodorantów i antyperspirantów jest na tyle szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie. Warto tylko pamiętać, aby przyglądać się swojemu ciału i prawidłowo odpowiadać na jego potrzeby. Dzięki temu będziemy mogli zawsze czuć się komfortowo.

Kalinowski@chuck.com.pl