Czym są targi i w jakim celu są organizowane?

Określenie targów, czy to krajowych czy zagranicznych, jest znane przeciętnemu człowiekowi z telewizji czy radia. Czym te targi są i w jakim celu się je organizuje? Czy każdy może w nich uczestniczyć?

Czym są targi?

Targi to pewien rodzaj wystawy, na której przedsiębiorcy promują swe usługi lub produkty, stając twarzą w twarz ze swymi potencjalnymi klientami, a to jest jednym z najistotniejszych narzędzi marketingowych, które może przynieść firmie wymierne korzyści.
Ekspozycja jest tym elementem, który przyciągnie potencjalnego kontrahenta, a pracownicy firmy oddelegowani do obsługi wydarzenia mogą zaprezentować firmę oraz jej usługi, czy to w formie kolorowych folderów, w przypadku usług, czy gotowych produktów, jak to ma miejsce np. na targach mody ślubnej.
Polexpo – targi zagraniczne pozwalają na zdobycie klientów z rynków zagranicznych, jednak udział w nich to spore wyzwanie finansowe i organizacyjne dla małej firmy.

Cel organizacji targów

Cel, w jakim organizuje się targi, jest oczywisty: aby firma mogła funkcjonować i rozwijać się, musi zdobywać coraz to nowych klientów. Ogłoszenie w internecie czy strona internetowa nie zawsze wystarczą. Dlatego też doskonałym pomysłem jest uczestnictwo w targach właśnie. Tu klient może nie tylko obejrzeć, ale także dotknąć i przymierzyć nasz produkt.
Targi zagraniczne mają dokładnie ten sam cel, jednak tu przydadzą się nie tylko zdolności organizacyjne (trzeba zorganizować transport dla pracowników i asortymentu czy noclegi), ale także zaplecze finansowe i doskonała znajomość języka obcego.

Jak targi wyglądają w praktyce?

Czy to targi zagraniczne, czy też regionalne, w praktyce wyglądają podobnie. Przedsiębiorcy lub ich pracownicy zajmują swe stanowiska na hali lub placu. Na stanowiskach tych znajdziemy:
– kolorowe foldery, z których dowiemy się ciekawych i przydatnych informacji o firmie i rodzaju jej działalności. W folderze znajdziemy także dane kontaktowe przedsiębiorcy oraz adres do strony internetowej lub funpage na portalu internetowym;
– próbki produktów, jeśli targi dotyczą np. produktów kulinarnych czy modowych;
– w przypadku gdy tematem targów jest działalność usługowa – obejrzymy galerie wykonanych przez firmę realizacji.
Jeśli produkty lub usługi firmy przypadną nam do gustu, zajmujący stanowiska pracownicy chętnie porozmawiają z nami, zaprezentują bardziej szczegółowe informacje.

Oto kilka tylko informacji na temat targów. Jest to dobra okazja do nawiązania kontaktów nie tylko dla przedsiębiorców, ale także dla klientów.

Kalinowski@chuck.com.pl