Czym są dźwigary betonowe?

Dźwigary betonowe to element, który bardzo często wykorzystywany jest w budownictwie. Jednak, osoby, które pierwszy raz planują samodzielną budowę domu, nie zawsze orientują się czym jest ten materiał. Dziś, poruszymy temat dźwigarów betonowych sprężonych, które są niezbędnym elementem w każdej prawidłowej i solidnej konstrukcji. Co warto o nich wiedzieć i do czego one służą?

1. Trochę teorii

W budownictwie można wyróżnić: dźwigary betonowe sprężone posiadające stały przekrój dwuteowym – typ I, oraz dźwigary dwuspadowe (typ IV) posiadające kąt od 0 do 6 stopni. Dźwigary mogą być wyposażone w takie dodatkowe elementy jak np.: wsporniki, które pełnią wówczas funkcje stabilizacyjną wraz z pozostałymi elementami nośnymi dachu. Dźwigary betonowe i konstrukcja stworzona dzięki nim ma za zadanie zbudować solidny, mocny i wytrzymały budynek.

Mimo, iż jest to dość nowoczesny materiał, wiele osób nie wyobraża sobie już pracy bez niego.

2. Co się na niego składa?

Dźwigary betonowe to potocznie betonowa konstrukcja, która wyposażona jest w zbrojenie. Całość jest niezwykle wytrzymałym i solidnym elementem. Do jego zalet zalicza się również mniejszą wagę od innych podobnych do tego typu materiałów. Dźwigary betonowe, jak sama nazwa wskazuje są elementem wykonanym przede wszystkim z betonu. A jak powszechnie wiadomo, beton może pochwalić się fantastycznymi właściwościami, do których należy między innymi: trwałość, odporność na korozję, dźwiękoszczelność. Większość firm budowlanych, które zajmują się stawianiem dużych budynków (nie tylko domów, bloków ale i hal i przedsiębiorstw), stawia na ten właśnie element, który jest wytrzymały i trwały. Dużym plusem jest również to, że na rynku bez żadnego większego problemu możemy znaleźć wielu producentów, którzy oferują swoim klientom dźwigary betonowe w bardzo atrakcyjnej cenie.

2. Moc i wytrzymałość

Dźwigary betonowe sprężone stosuje się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budownictwie szerzej pojętym. Doskonale się sprawdzą w budowie szkół, szpitali, sklepów wielkogabarytowych oraz innych miejsc użyteczności publicznej. Dźwigary betonowe to dość innowacyjny materiał, który nie tylko ma wiele właściwości (o których wspomniano wyżej), ale i jest ekonomiczny. Takie rozwiązanie wyróżnia się atrakcyjnie niską ceną oraz łatwym, intuicyjnym sposobem montażu, z którym każdy (nawet początkujący budowlaniec) bez problemu sobie poradzi.

Dzięki takim nowoczesnym, efektownym i trwałym materiałom możliwe jest stworzenie bezpiecznych, nowatorskich i zarazem coraz modniejszych rozwiązań w naszych budynkach. Wszystkie dostępne rozwiązania mają na celu przyspieszyć budowy oraz zapewnić ich użytkownikom najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.fabudwkb.com.pl/ – dźwigary betonowe sprężone

Kalinowski@chuck.com.pl