Czy warto kupować oryginalne tusze?

Chociaż oryginalny canon tusz ma swoje specjalne przeznaczenie do wybranych modeli drukarek, to wiele osób kupuje do swoich urządzeń tylko zamienniki tuszów, ponieważ kierują się przede wszystkich ich niższą ceną. Mogłoby się wydawać, że jest to ekonomiczna decyzja, jednak w praktyce może się okazać złudna. Wbrew pozorom oryginalny canon tusz pochodzący bezpośrednio od producenta danej drukarki, może okazać się dużo lepszym pomysłem. Czy tak jest w rzeczywistości?

Co z tymi tuszami?

Decydując się na zakup tuszu do drukarki, niezależnie czy jest to canon tuż, czy też produkt innego producenta, mamy do wyboru trzy opcje. Pierwszą opcją są tusze oryginalne typu canon tusz pochodzący bezpośrednio od producenta, które są zgodne z zakupionym urządzeniem. Drugą opcją są tańsze zamienniki canon tuszu, z którym niestety bywają problemy i często użytkownicy narzekają na gorszą jakość. Ostatnią opcją są tusze refabrykowane, czyli napełnianie tuszem oryginalnych pojemników po canon tusz na nowo. Chodzi w tym przypadku o ponowne wykorzystanie fabrycznych tonerów znajdujących się w urządzeniu. Okazuje się, że druga i trzecia opcja są najczęściej wybierane, ale czy jest to właściwy wybór?

Co sprawia, że wybieramy tańsze zamienniki zamiast oryginalnych typu canon tusz?

Powszechnie uważa się, że zamienniki są znacznie tańsze, co jest często prawdą. Jednak jest to tylko pozorna oszczędność, ponieważ okazuje się, że na takich nieoryginalnych tuszach wydrukujemy znacznie mniej kartek. Jest to niezły haczyk, ponieważ myślimy, że kupując taniej, zaoszczędzimy. W praktyce zamiennik jednak może okazać się tak samo drogi co przykładowy canon tusz, a czasami nawet jeszcze droższy. Jeśli ktoś nie wierzy, to może przekonać się poprzez samodzielne porównanie wydajności oryginału i zamiennika poprzez obliczenie, co bardziej się opłaca.

Kupując zamienniki, licz się z ryzykiem

Oryginalny canon tusz jest w całości produkowany z nowych części, które nie były wcześniej przez nikogo wykorzystywane. Ponadto tego typu tusze są poddawane licznym kontrolom i testom, na co mamy gwarancję producenta. Jednak przy zamiennikach nie zawsze możemy na to liczyć. Nic więc dziwnego, że pojawiają się różnice cenowe. Nie jest żadną tajemnicą, że często nieoryginalne tusze powodują problemy, a dodatkowo zmniejszają żywotność drukarki, co jest już poważnym argumentem przeciw. Canon tusz charakteryzuje się wysoką jakością, a zamienniki mają niestety gorszy atrament, przez który może dojść do zapychania się dysz w urządzeniu czy też do nieprawidłowego czyszczenia głowicy. Nie należy bagatelizować owych sytuacji, ponieważ z czasem mogą spowodować one poważne uszkodzenia naszego sprzętu. Oczywiście nie zawsze się tak dzieje, jednak należy być świadomym potencjalnego ryzyka.

Kalinowski@chuck.com.pl