Czy przeszczep włosów może być refundowany?

Przeszczep włosów to procedura, na którą decydują się osoby doświadczające łysienia. Przyczyn tego stanu może być wiele. Niektóre — chorobowe (jak np. łysienie plackowate), wykluczają osobę chorą i uniemożliwiają jej dokonanie przeszczepu. Istnieje jednak wiele wskazań do tego, by poddać się temu zabiegowi. Na czym polega przeszczep włosów metodą ekstrakcji? Jakie są koszty takiego zabiegu? Czy istnieje możliwość skorzystania z refundacji, decydując się na tę procedurę?

Przeszczep włosów — istota zabiegu

Na przestrzeni lat metody wykonywania przeszczepu włosów ulegały stopniowej ewolucji. Początkowo były to typowe procedury chirurgiczne. Z czasem jednak powstały nowe techniki transplantacji, które skracają czas potrzebny na rekonwalescencję i zmniejszają widoczność blizn. Mowa tutaj o metodzie ekstrakcji.

 

Przeszczep przeprowadzany w ten sposób polega na pobraniu specjalnym mikronarzędziem mieszków włosowych u pacjenta z obszaru dawczego. Następnie są one przechowywane w warunkach, które wydłużają ich żywotność. Po zakończeniu ekstrakcji lekarz medycyny estetycznej aplikuje znieczulenie na obszarze, w który wszczepiane będą grafty włosów. Transplantacja uwzględnia wykonanie niewielkich otworów na powierzchni skóry, na której występuje łysienie lub przerzedzenie włosów. Dla celów zabiegowych nie trzeba golić całej głowy.

 

Po zabiegu bardzo ważne jest odpowiednie postępowanie zgodnie ze wskazówkami lekarza. Dzięki temu niewielkie rany na skórze będą szybciej się goić.

Kto decyduje się na przeszczep włosów?

Istnieje duża grupa pacjentów, którzy decydują się na wykonanie u siebie przeszczepu włosów. Należą do niej osoby, które ze względu na zaburzenia hormonalne borykają się na co dzień z łysieniem androgenowym. Dotyka ono zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Objawia się stopniowym przerzedzaniem włosów — głównie na czubku głowy.

 

Procedura kierowana jest również do pacjentów, którzy doświadczyli infekcji skórnych lub łysienie u nich jest skutkiem ubocznym przechodzonych chorób oraz leczenia. Jest to chociażby leczenie onkologiczne lub infekcje skórne oraz stany zapalne na tym obszarze skóry.

 

Z zabiegu korzystają ponadto osoby po wypadkach, napromieniowaniu skóry, oparzeniach i innych urazach mechanicznych.

Jakie są koszty takiego zabiegu?

Nie da się jednoznacznie określić kosztów omawianej procedury, ponieważ finalny rachunek zależy od wielu indywidualnych aspektów związanych z pacjentem. Przede wszystkim jest to ilość graftów, jakie pobiera się z obszaru dawczego. Przykładowo transplantacja 1250 graftów to koszt około 11 tysięcy złotych. Jeżeli pacjent dla uzyskania pełnego, naturalnego efektu potrzebuje większej ilości mieszków włosowych, np. 3,5 tysiąca, wtedy będzie musiał liczyć się z rachunkiem opiewającym na kwotę 27 tysięcy. W przypadku pobierania ponad 4 tysięcy graftów ceny są już ustalane indywidualnie w trakcie konsultacji lekarskiej.

 

Co jeszcze może wpływać na cenę zabiegu? Z pewnością będą to dodatkowe procedury, które mogą być rekomendowane przez lekarza przed przeszczepem. Jest to chociażby mezoterapia lub radiofrekwencja.

Czy transplantacja włosów może być zabiegiem refundowanym?

Zgodnie z obowiązującym prawem istnieje wyłącznie jeden zapis mówiący o refundacji tej procedury. Jest to przeszczep włosów w obrębie blizn. Chodzi tutaj o sytuację, w której pacjent doznał łysienia w wyniku urazów i wypadków, a skutkiem tego są wpływające na jego wygląd zbliznowacenia.

 

Trzeba jednak mieć na uwadze, iż refundacja tego zabiegu może być trudnym, skomplikowanym i długotrwałym procesem. Istnieją bowiem limity, przez które zapisane na przeszczep osoby muszą czekać w długiej kolejce. Ponadto zakwalifikowanie się do zabiegu może wymagać odpowiedniej dokumentacji medycznej.

 

Z tego względu wiele osób decyduje się na przeszczep i opłacenie zabiegu własnymi, prywatnymi środkami. Jeśli zastanawiasz się nad przystąpieniem do tej procedury, możesz umówić się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi i porozmawiać z lekarzem o kosztach i efektach przeszczepu.

Author

tomasz.okonski@xann.pl

https://slides.com/motulinks zobacz wiecje https://gosciniecmurckowski.pl/delikatnosc-i-surowosc-konsola-waska-do-przedpokoju-w-stylu-loft/