Cukrzyca jest groźna

Cukrzyca to groźna choroba, która objawia się podwyższonym poziomem cukru we krwi. Jest skutek niedostatecznej produkcji insuliny przez trzustkę, albo niewłaściwym wykorzystaniem insuliny przez organizm. Skutek jest jednakowy, cukier nie jest dostarczany do komórek i jego stężenie we krwi rośnie. Rozróżnia się kilka typów cukrzycy, w tym dwa najważniejsze, typu 1 i 2 (http://portaldlazdrowia.pl/cukrzyca/).

Cukrzyca typu 1 pojawia się przeważnie u dzieci i ludzi młodych i jest wynikiem autoagresji organizmu (http://portaldlazdrowia.pl/cukrzyca-typu-1-insulinozalezna/). Jej wynikiem jest niedostateczna produkcja insuliny lub jej brak, co skutkuje zaburzeniem metabolizmu cukru i hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem cukru we krwi. Jeśli ten stan utrzymuje się zbyt długo to może doprowadzić do groźnych powikłań. Skłonności do zachorowania na cukrzycę typu 1 mają podłoże genetyczne, a impulsem do zachorowania może być jakaś infekcja. Objawami cukrzycy typu 1 jest spadek wagi przy wzmożonym apetycie, częstomocz, ciągłe zmęczenie, i pragnienie. Jeśli zauważymy te objawy powinniśmy udać się niezwłocznie do lekarza. Leczenie cukrzycy to nie prowadzi do jej wyleczenia, ale do opanowania choroby. Jest to badanie poziomu cukru we krwi i dobieranie dawki insuliny, do końca życia. Oprócz tego stosujemy dietę, która ogranicza spożycie cukru. Jeśli tego nie zrobimy, lub leczymy się nieumiejętnie możemy doprowadzić do wielu groźnych powikłań, które w konsekwencji mogą doprowadzić do wystąpienia stopy cukrzycowej, udaru mózgu, zawału serca, uszkodzenia nerek i wielu innych groźnych chorób. Przed cukrzycą typu 1 nie można się ochronić, ale trzeba mieć świadomość ryzyka jeśli w rodzinie ktoś chorował.

Cukrzyca typu 2 wynika z niemożności wykorzystania przez organizm insuliny produkowanej w trzustce. Skutek jest podobny jak w poprzednim przypadku, czyli wzrost poziomu cukru we krwi. Rozpoznanie tego typu cukrzycy jest trudniejsze, ponieważ rozwija się powoli, a jej objawy mogą być słabo zauważalne i nie brane pod uwagę. Objawy cukrzycy typu 2 mogą być wyraźne wtedy, kiedy choroba już się rozwinęła, dlatego ważna jest obserwacja organizmu i świadomość czynników ryzyka. Jednym z nich jest choroba w rodzinie na cukrzyce typu 2. Pozostałe to nadwaga i związana z tym mała aktywność fizyczna. Częściej chorują kobiety i osoby po 45 roku życia, chore na nadciśnienie. Leczenie cukrzycy typu 2 to przede wszystkim odpowiednia dieta, potrawy z niskim indeksem glikemicznym, aktywność fizyczna oraz razie konieczności leki przeciwcukrzycowe oraz zastrzyki z insuliny.

Tags

Kalinowski@chuck.com.pl