Co jest kosztowniejsze – blacha trapezowa czy dachówka?

Wśród pokryć dachu najczęściej wybierane są dachówka, blachodachówka lub blacha trapezowa. Różnią się między sobą zastosowaniem, wyglądem, użytkowością a także ceną, co w wielu przypadkach jest niezwykle istotnym aspektem rozważanym przez osoby budujące własne domy lub remontujące dach.

Blacha trapezowa i dachówka – czym się różnią?

Dachówka jest charakterystycznym pokryciem dachu, które wyróżnia się estetycznością i świetnym dopasowaniem do nieco starszych, klasycznych budynków. Oprócz gustownego wyglądu, wyróżnia się także dość dobrą trwałością oraz wytrzymałością. Warto położyć ją tam, gdzie dach jest narażony na obciążenia, na przykład przez częste opady śniegu i zaleganie pokrywy.

Z kolei cechą wyróżniającą blachę trapezową jest wytrzymałość na warunki atmosferyczne i zmiany temperatur. Właściwie, ten rodzaj pokrycia nie ma sobie równych w kwestii trwałości. Ponadto, występuje w różnych wariantach materiału oraz grubościach profilu, więc można zastosować ją zarówno na dach, jak i elewację.

Kształt i kąt nachylenia dachu

W wyborze pomiędzy materiałami na pokrycie należy w pierwszym rzędzie kierować się funkcjonalnością. Wygląd pokrycia można dobrać, ponieważ zarówno blachy, jak i dachówki występują w różnych wariantach.

Kształt dachu może wiele powiedzieć na temat właściwego wyboru. Blachę trapezową lepiej jest położyć na dachu prostym, dwuspadowym. Jednak już wielospadowy dach o wiele lepiej prezentuje się pokryty dachówką. Łatwiej jest też ułożyć ją w estetyczny sposób, ponieważ wycinanie blachy prawdopodobnie nie stworzy dobrego efektu. Ponadto, naraża na straty materiału.

Z kolei kąt nachylenia właściwie determinuje wybór materiału. Blacha trapezowa nadaje się jedynie na dachu o małym nachyleniu lub płaskie – od 5 do 13 stopni.

Które rozwiązanie jest droższe?

Zdecydowanie droższym materiałem na pokrycie dachu jest dachówka. Nie tylko kosztuje więcej, ale i koszt położenia jej jest wysoki. Należy także liczyć się z koniecznością zakupu dodatkowych materiałów, na przykład gąsiorów, uchwytów mocujących oraz różnego rodzaju taśm.

O wiele tańszą propozycję stanowi więc wybór blachy trapezowej. Nie tylko kosztuje o wiele mniej, ale i robocizna jest tańsza – posiadając pewne doświadczenie w pracach budowlanych oraz dobrą instrukcję można podjąć się nawet samodzielnego jej położenia. Nie wymaga też kupienia dodatkowych, drogich akcesoriów. Jednak próba pokrycia blachą wielospadowego dachu wyposażonego w lukarny może wyrównać koszt poprzez konieczność przycinania i straty materiału.

Tekst powstał we współpracy z firmą Budmax-metal

Tags

Kalinowski@chuck.com.pl