Charakterystyka siłowników pneumatycznych

Siłownik pneumatyczny jest urządzeniem, które może przekształcić energię z gazu pod ciśnieniem w ruch. Istnieje kilka różnych typów siłowników pneumatycznych i każdy z nich jest zaprojektowany w nieco inny sposób.

Specyfika siłowników pneumatycznych

Siłowniki pneumatyczne mogą być użyte do produkcji zarówno ruchu obrotowego, jak i liniowego i są zazwyczaj zasilane sprężarką elektryczną. Podczas gdy ruch może być wykonany innymi środkami, takimi jak silnik hydrauliczny lub elektryczny, siłowniki pneumatyczne są bezpieczniejsze, tańsze, bardziej niezawodne i często zapewniają większą moc.

Siłowniki są na ogół względnie uproszczone i zależą od własnej zdolności do przekształcania potencjalnej energii w energię kinetyczną. Zazwyczaj składają się z cylindra lub komory, w której znajduje się powietrze stałe, gaz pod ciśnieniem lub mieszanina tych dwóch. Wraz z rozszerzeniem się gazu, różnica ciśnień pomiędzy wnętrzem komory a naturalnym ciśnieniem atmosferycznym powoduje, że gaz buduje energię. Następnie gaz może opuszczać komorę w kontrolowany sposób tak, że jest on skierowany ku tłokowi, przekładni lub innym mechanicznym urządzeniom.

Zastosowanie siłowników

Siłowniki tego typu są stosowane w szerokiej gamie zastosowań, z których najbardziej zauważalny jest silnik spalinowy stosowany we wszystkich tradycyjnych samochodach. W silniku palnym można zaobserwować napęd pneumatyczny jako cały system, który umożliwia wymieszanie ciekłej benzyny z powietrzem oraz napęd zapalany, aby spowodować rozszerzenie gazu.

Chociaż jest nieco inny niż większość siłowników pneumatycznych ponieważ większość nie zawiera zapłonu, działa w bardzo podobny sposób. Inne zastosowania siłowników pneumatycznych obejmują sprężarki powietrza, pompy, przełączniki, czujniki, pneumatyczne pistolety do paznokci, pneumatyczne rury pocztowe i niezliczone cele przemysłowe.

Zalety urządzeń

Siłowniki pneumatyczne są łatwe do wytwarzania i sterowania, ponieważ są tak uproszczone. Są bezpieczniejsze niż inne sposoby wytwarzania ruchu, ponieważ ich gazy prawdopodobnie nie spotykają się z ogniem, jeśli nie są specjalnie zamknięte i zapalone w taki sposób.

Ponieważ siłowniki tego typu zawierają tylko sprężone gazy, gaz może być przechowywany nawet wtedy, gdy do siłownika nie jest dostarczana żadna energia elektryczna. Właściwości te sprawiają, że urządzenia te są wysoce trwałe i mogą pozostawać w ruchu przez bardzo długi czas.

Artykuł powstał we współpracy z firmą OBREiUP

Kalinowski@chuck.com.pl