Budowa na trudnym terenie

Wielu ludziom wydaje się, że budowanie domów wszędzie wygląda tak samo. Nie jest tak jednak. Wystarczy rozejrzeć się po ukształtowaniu terenu naszego kraju, aby przekonać się, że są takie miejsca, gdzie należy wykorzystywać specjalne techniki, rozwiązanie architektoniczne, ponieważ te klasyczne mogą się nie sprawić w takich warunkach. Gdzie na przykład?

Górskie szlaki, wprost od progu!

Na przykład budowa domu na wyższych partiach wzniesień. Trzeba dokładnie wiedzieć, jaki rodzaj terenu tam występuję, bowiem w takiej sytuacji nie można zaczynać projektu od wyboru rodzaju blachodachówki. Trzeba najpierw rozważyć wszystkie zagrożenia naturalne, które mogą występować na takim terenie, a dopiero potem można zabrać się za wybór poszczególnych elementów naszego mieszkania. Podjęcie decyzji o zamieszkaniu w takim miejscu musi wiązać się z różnymi zmianami, ale na pewno zostaną one zrekompensowane radością z takiego niecodziennego życia.

Piękna, falista blachodachówka, która będzie się skrzyć w świetle słońca, będzie zachwycać swoim majestatem. A zapierające dech w piersi widoki, będą każdego poranka dodawać człowiekowi energii i chęci do życia.

Na co należy uważać?

Jak już zostało wspomniane, budowa domu na górzystym terenie nie jest niczym łatwym. Trzeba postarać się o odpowiednie pozwolenia oraz badania gleb. Kiedy jednak uda nam się wszystko zdobyć, to nie pozostanie już nic innego jak udać się do sklepu budowlanego. Blachodachówka może sprawdzić się w takim środowisku, ponieważ mamy w kraju klimat stosunkowo jednorodny. Warto się zastanowić nad innymi opcjami, tak aby na pewno wybrać wszystko według swoich osobistych zamierzeń. Trzeba rozważyć, z jakich cegieł chce się wznieść budynek, a może ktoś zechciałby pójść o krok dalej i wybudować dom drewniany? Możliwości jest wiele, wszystko zależy w zasadzie od nas samych.

Dobrze jest jeszcze przed rozpoczęciem prac zapoznać się ze wszystkimi przepisami, które warunkują zasady wznoszenia budynków na trudniejszych terenach. Pozwoli to na ominięcie trudności i nieprzyjemności w momencie, kiedy prace będą już prowadzone. Trzeba być świadomym, że wybór blachodachówki, żwiru, krokwi i innych materiałów budowlanych w niczym nie pomoże, jeżeli najpierw nie zadbamy o sprawy formalne.

Niestety tak to wygląda, że przepisy zawsze są przed praktycznym życiem. Dlatego dla własnego spokoju i bezpieczeństwa należy jak najwcześniej domknąć wszystkie sprawy związane z urzędami, pozwoleniami i innymi biurokratycznymi wymogami. Będzie spokojniej.

Tekst powstał we współpracy z firmą Budmax-metal

Kalinowski@chuck.com.pl