Budowa domu – gdzie szukać oszczędności?

Budowa domu to olbrzymie przedsięwzięcie, zarówno finansowe, jak i czasowe. Mimo tego wielu Polaków decyduje się na budowę własnego domu. Jest on dla nich kwintesencją prywatności, większego bezpieczeństwa, możliwości aranżowania znacznie większej przestrzeni i wiele innych. Czy możliwe jest szukanie oszczędności podczas takiej inwestycji? Okazuje się, że tak!
Zazwyczaj oszczędności szukamy w materiałach budowlanych – tu jednak musimy być bardzo czujni. Zazwyczaj wykorzystujemy wyprzedaże oraz promocje. Zanim jednak zdecydujemy się na kupno konkretnych materiałów sprawdźmy ich jakość, opinie na ich temat. Pomóc może doświadczony budowlaniec. Drugim sposobem na oszczędność jest wykonanie niektórych prac samodzielnie – najczęściej dotyczy to spraw związanych z instalacjami elektrycznymi czy wykończeniem wnętrz.
Dobrym sposobem na zatrzymanie znacznej kwoty pieniędzy w kieszeni jest skorzystanie z gotowych projektów domów jednorodzinnych. Gdzie je znajdziemy?

Gotowy projekt domu drewnianego – co warto wiedzieć?

Jeszcze do niedawna za projekt domu odpowiadał architekt – musieliśmy wybrać konkretnego specjalistę i przedyskutować z nim nasze oczekiwania i plany względem domu. Praca architekta trwała kilka tygodni – w tym czasie zmuszeni byliśmy spotykać się z nim, akceptować dotychczasowe prace i zgłaszać poprawki. Najczęściej projekt gotowy był po 3-4 tygodniach. Wadą takiego rozwiązania jest również cena – architekci sporo liczyli sobie za swoją pracę.
Gotowe projekty domów  drewnianych okazały się strzałem w dziesiątkę. Domy prefabrykowane są odpowiedzią na zmieniające się oczekiwania na rynku usług budowlanych. Dzięki nowoczesnej technologii możemy w ciągu czterech miesięcy zamieszkać we własnym domu. Ile kosztują domy z drewna? Zaskakująco mało! Koszt inwestycji w dom kanadyjski albo norweski jest kilkukrotnie niższy, niż budowa domu murowanego.

Kalinowski@chuck.com.pl