Blachy trapezowe

Dostępne na polskim rynku blachy trapezowe różnią się od siebie kilkoma ważnymi parametrami. Warto poznać je, by wiedzieć na co zwracać uwagę planując ich wykorzystanie i decydując o tym, która z nich zostanie zakupiona.

Podstawowe cechy


Blacha trapezowa wykonana jest ze rdzenia metalowego i w zależności od jego grubości (standardowo od 0,4 do 1 mm) może mieć różne współczynniki wytrzymałości, twardości i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Będzie też miała różną wagę, co w przypadku pokryć dachowych ma znaczenie.
Jedną z najważniejszych cech tego materiału jest jego sztywność. Dzięki temu blachy trapezowe są dość łatwe w obróbce i proste w montażu. Choć rzeczywiście wytrzymałość profilu zależy od grubości rdzenia, to jednak nie bez wpływu jest tu również wysokość profilu, ponieważ wpływa ona na to jak rozkładają się siły, oddziałujące na pokrycie dachu.

Powłoki i kolory


Blachy trapezowe produkowane są zazwyczaj w kilku lub kilkunastu kolorach, w zależności od oferty konkretnego producenta. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by kolor takiej powłoki zmienić, oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej dla tego materiału farby.
Na rynku dostępne są również blachy nie malowane. Zazwyczaj ich metalowy rdzeń pokryty jest jedynie ocynkiem lub alucynkiem, które chronią przed korozją metalu. W przypadku alucynku efekt kolorystyczny może być różny, ponieważ jest zależny od proporcji cynku i aluminium w powłoce.

Wielkość arkuszy


Podobnie jak inne blachy profilowane, tak również blacha trapezowa sprzedawana jest w arkuszach. Zazwyczaj wielkość arkusza zależy od grubości i wysokości profilu, ponieważ grubsze i bardziej wytrzymałe blachy stosuje się zazwyczaj przy nieco większych płaszczyznach.
Standardowa szerokość arkuszy blachy trapezowej waha się od 50 do nawet 165 cm długości. Z kolei długość może być jeszcze bardziej zróżnicowana – od 90 do nawet 1200 cm.

Dzięki takiej dostępności arkuszy, łatwo dobrać blachę trapezową do własnych potrzeb. Producenci przygotowują arkusze, które najlepiej nadają się do najbardziej popularnych zastosowań.

Tekst powstał we współpracy z Budmax-Metal

Kalinowski@chuck.com.pl