Biznes z przeszkodami

Prowadzenie własnego biznesu to każdorazowo wyzwanie. Jesteśmy w stanie podołać mu, ale bez przeszkód się nie obejdzie. Nawet posiadanie mnóstwa wiedzy, kursy, dyplomy i szkolenia na koncie, nie są w stanie w 100% przygotować nas na samodzielną działalność. Zarówno tę na mikro, jak i makro skalę. Z pomocą przychodzą jednak różnorodne narzędzia, dzięki którym można sporo sobie ułatwić, a co najważniejsze, usprawnić wielokrotnie pracę.

Jak szukać hurtowni dropshippingowych?

Zacznijmy od pomysłu, z którego korzystają właściciele sklepów internetowych. To nic innego, jako dropshipping, czyli model biznesowy oparty na przeniesieniu obowiązku wysyłki zamówionego towaru, na dostawcę. Wystarczy wpisać w swojej wyszukiwarce hasło ’dropshipping hurtownie’, by przekonać się, jak wiele nie tylko hurtowni, ale i różnorodnych sklepów, korzysta z tej opcji.

To możliwość uzyskania oszczędności, a jednak bez utraty jakości czy okazji do budowania relacji z klientem. Wprawdzie trzeba się liczyć z tym, że ten kontakt nie będzie niosącym aż tak szerokie możliwości, jak w standardowej opcji prowadzenia sklepu internetowego, jednak wciąż będzie istniał. Przedsiębiorca nie musi martwić się o przestrzeń magazynową i produkty, które nie zostaną zakupione. Dochodzi do zamówienia, jest zlecenie i wysyłka, ale przez dostawcę. Zyskuje na tym właściciel sklepu, ale i dostawca. Klient z kolei nie musi zmagać się z żadnymi niedogodnościami, o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem.

No właśnie, a co w przypadku, gdy nie pójdzie zgodnie z planem?

Dropshipping mimo sporej liczby zalet, ma również swoje wady. To ryzyko, że zamówionego towaru nie będzie bądź z umowy nie wywiąże się dostawca. Do tego brak kontroli nad całym procesem realizacji wysyłki. Mamy zatem plusy, ale i niestety minusy takiego modelu logistycznego. Ostatecznie przyjdzie nam zatem rozważyć, na czym zależy nam najbardziej. Ile ryzyka jesteśmy w stanie ponieść, jak kształtują się nasze finanse i co zrobić z budowaniem relacji z klientem, na które nie do końca będziemy mieć wpływ. Ostateczna decyzja musi być przemyślaną.

Kalinowski@chuck.com.pl