Atrakcje czekające na turystów w tureckiej Alanyi

Alanya to miasto wypoczynkowo – turystyczne które słynie z atrakcyjnego wizualnie położenia, między górami Taurus i nad Morzem Śródziemnym, tworząc przepiękne krajobrazy. Będąc jednocześnie częścią południowo – zachodniej Riwiery Tureckiej i rozpoczynającą, znajdująca się w prowincji Antalya, Alanya uznana jest za jedną z pereł tego regionu.

Alanya oraz jej okolice to wiele miejsc do odwiedzenia, a każde z nich jest urokliwe i zachwycające. Warto przyjrzeć się kilku najpiękniejszym, będącym również najważniejszymi, szczególnie wtedy gdy czas na wycieczkę Turcja Alanya jest ograniczony do długiego weekendu składającego się z zaledwie kilku dni.

 Punkty widokowe

W Alanyi znajduje się wiele punktów widokowych z których można podziwiać okolicę górskich krajobrazów otoczonych przez błękitno – turkusowe wody śródziemnomorskie. Przemierzając okolicę wynajętym samochodem i zatrzymując się w tych miejscach widokowych pojawia się możliwość aby zobaczyć Alanyę z panoramicznego punktu widzenia.

Jednym z wspaniałych punktów obserwacyjnych jest najbardziej znana tutaj ze wszystkich atrakcji tureckiej Alanyi, Twierdza Kalesi pochodząca z pierwszej części wieku XIII, przebudowywana wiele razy na przestrzeni mijających lat.

Na tym terenie znajduje się wiele ciekawych zabytków z czasów hellenistycznych, rzymskich i bizantyjskich, a najbardziej popularną i wartą uwagi jest tak zwana Czerwona Wieża, która jednocześnie jest symbolem miasta i wizytówką umieszczoną w jego herbie.

 Kolejka górska

Atrakcją jest tutaj kolejka górska, Alanya Teleferik która połączona jest z Twierdzą Kalesi i dzięki niej można się dostać na wybrzeże bez pokonywania trasy wspinaczkowej tutejszych górskich podejść, które dla niektórych turystów mogą być uciążliwe. Warto zaznaczyć, że jadąc kolejką można podziwiać okolicę z góry, co bez wątpienia jest przeżyciem zapierającym dech w piersiach.

Jaskinie

Kolejną nieodłączną częścią Alanyi są jaskinie. Prosto z plaży można udać się do jednej z nich, Jaskini Damlatas, która znajduje się w okolicach plaży Kleopatry. Podczas wypoczynku na jednej z najpiękniejszych plaż, warto zrobić sobie mały spacer i udać się do jaskini, która jest pełna spływających z sufitu stalaktytów formujących się od 15 tysięcy lat.

Pozostałe jaskinie znajdują się na morzu, a można się do nich udać dedykowanym rejsem, są to również piękne miejsca, a noszą nazwy Jaskinia Zakochanych, Piratów i Fosforowa.

Aby poznać dzieje tureckiej Alanyi warto udać się do Muzeum Archeologicznego pełnego artefaktów i innych chronionych tutaj zabytków historycznych.

Z kolei jeśli chodzi o rozrywkę, to na szczególną uwagę zasługuje miejscowy bazar, gdzie można zrobić zakupy codzienne, jak i pamiątkowe. Znajdują się tutaj również parki rozrywki, z czego głównie skorzystają rodziny z dziećmi, bo oferują one szereg atrakcji, które wypełnią czas od rana do wieczora.

Kalinowski@chuck.com.pl