Aparat CPAP – idealny sposób na leczenie bezdechu sennego

CPAP to akronim angielski, który możemy przetłumaczyć, jako ciągle dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. Specjalistyczny aparat to urządzenie, które pozwala skutecznie leczyć problemy z oddychaniem, szczególnie skuteczny jest w leczeniu bezdechu sennego.

Aparat CPAP składa się z maski, która może być zakładana na nos lub usta oraz aparatu pompującego powietrze. Dzięki wdychanemu powietrzu, chory dostarcza stale dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, dlatego metoda ta jest uznawana za najskuteczniejszą w leczeniu zaburzeń oddychania. Dzięki nieskomplikowanemu mechanizmowi działania, urządzenie dostarcza tlenu, zapobiegając zapadaniu się języka do gardła.

Dopasowanie maski do twarzy chorego

Jedyną rzeczą, która może zaburzyć jego skuteczność jest nieodpowiednie dopasowanie maski do twarzy chorego. Dodatkową zaletą aparatu CPAP jest wbudowany do większości modeli, system rejestracji, dzięki któremu lekarz ma wgląd do takich informacji jak: ilość i długość oddechów, przerwy w zdjęciu maski. Dzięki temu możliwe jest monitorowanie postępów terapii oraz analizę jej skuteczności.

Nowoczesne modele posiadają również czujnik alarmujący w momencie zsuwania się maski

Komfort użytkowania urządzenia zwiększa łatwość utrzymania go w czystości. Raz na jakiś czas należy również dbać o wymianę filtrów. W Polsce aparat jest częściowo refundowany. Stosowanie aparatu pozwala na całkowite wyeliminowanie bezdechu sennego, dzięki czemu możliwy jest spokojny i nieprzerwany sen.

Kalinowski@chuck.com.pl