Srebrna Oznaka Jeździecka – jak się przygotować?
Każda osoba jeżdżąca konno może zdobywać specjalne oznaczenia. Pierwszą odznaką, jaką może zdobyć jeździec na początku swojej drogi, jest odznaka „Jeżdżę konno” i Brązowa Odznaka Jeździecka. Po niej przychodzi kolej na następny krok – zdanie egzaminu na Srebrną Odznakę Jeździecką. Co każda osoba pragnąca poszerzać swoje możliwości w tym sporcie powinna wiedzieć o Srebrnej Odznace Jeździeckiej? Jak wygląda egzamin? Sprawdź!
Srebrna Oznaka Jeździecka – najważniejsze informacje
Srebrna Oznaka Jeździecka jest potwierdzeniem umiejętności z zakresu opieki nad koniem, jazdy i wiedzy teoretycznej. Jeśli chcesz podnieść kwalifikacje i w przyszłości przystąpić do egzaminu na Instruktora Sportu PZJ, jej zdobycie będzie niezbędne.
SOJ jest odpowiednikiem europejskiej odznaki EPC (Equivalent of Euro
Pony Club Riding Test). Wyróżnienie pozwala kontynuować karierę zawodnika i startować w wyższych rangą konkursach. Aby przystąpić do egzaminu, należy spełnić dwa główne wymogi: posiadać na swoim koncie Brązową Odznakę od co najmniej trzech miesięcy i ukończyć dziewiąty rok życia.
Egzaminy
Egzaminy na SOJ przeprowadzane są przez dwóch członków WKE w wybranych ośrodkach posiadających odpowiednie uprawnienia. Cena egzaminu nie jest stała. Jej wysokość uzależniona jest od liczby osób podchodzących do egzaminu oraz samej stajni. Przeważnie poniesione koszty zamykają się w granicach 100-150 zł.
Egzamin dzieli się na dwa etapy:
- praktyczny składający się z części ujeżdżeniowej i skokowej,
- teoretyczny obejmujący między innymi rozszerzone wiadomości z pielęgnacji, żywienia i zdrowia koni, teorię jazdy konnej, zasady jazdy w terenie czy pierwszą pomoc.
Oceną za każdą część egzaminu jest „zaliczony” lub „niezaliczony”. Wybraną część egzaminu (lub cały egzamin) można zdać powtórnie w innym terminie.